RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Trump twardo w sprawie muru. Proponuje kompromis

Prezydent Donald Trump proponuje kompromis (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Prezydent Donald Trump proponuje kompromis (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Donald Trump proponuje układ, który zakończy częściowy paraliż administracji federalnej. Prezydent USA oferuje Demokratom ustępstwa w sprawie statusu uchodźców i części nielegalnych imigrantów, w zamian za fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Pierwsze reakcje Demokratów są nieprzychylne.

Trump zapowiada „ważne oświadczenie”. Ma dotyczyć „kryzysu humanitarnego” na granicy USA

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że w sobotę o godzinie 15.00 czasu lokalnego (21.00 czasu polskiego) wygłosi „ważne...

zobacz więcej

Prezydent Donald Trump proponuje Demokratom kompromis. W telewizyjnym wystąpieniu przekonywał, że na południowej granicy USA ma miejsce kryzys humanitarny, i że konieczne jest jej uszczelnienie. Mówił, że nielegalna imigracja przynosi szkody Ameryce. – Nasz system imigracyjny powinien być przedmiotem dumy, a nie wstydu – podkreślił.

Prezydent USA zaproponował przeznaczenie 800 mln dolarów na pomoc humanitarną oraz zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży więziennej i sędziów imigracyjnych.

Donald Trump chce także zbudowania na granicy amerykańsko-meksykańskiej 400 km stalowej bariery, która ma kosztować 5,7 mld dolarów. – Jeśli zbudujemy tego rodzaju bariery na południowej granicy, przestępczość i problem przemytu narkotyków mogą zostać znacznie zredukowane. Stalowa bariera pozwoli nam zatrzymać nielegalną imigrację – zaznaczył prezydent USA.

Prezydent zaoferował Demokratom poparcie tzw. ustawy pomostowej, która przedłużyłaby o trzy lata ochronę przed deportacją 700 tys. imigrantów, którzy jako dzieci zostali przywiezieni do Stanów Zjednoczonych przez rodziców. Osoby te mogłyby także otrzymać pozwolenia na pracę.

Donald Trump zaproponował również przedłużenie możliwości pozostania w USA 300 tys. uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi.

Liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi odrzuciła propozycję prezydenta i przedstawiła własną propozycje kompromisu. Zamiast 5,7 mld dolarów na budowę muru na granicy, zaoferowała miliard dolarów na rozbudowę i remonty infrastruktury na przejściach granicznych oraz na zatrudnienie dodatkowych sędziów sądów imigracyjnych, co usprawniłoby proces rozpatrywania spraw nielegalnych imigrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej