Prof. Marian Zembala laureatem Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji

Były minister zdrowia profesor Marian Zembala został wyróżniony Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji (fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wybitny kardiochirurg, b. minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala został w sobotę wyróżniony Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

„Zdjęcie, które stało się symbolem walki transplantologa”. Prof. Zembala o Relidze, godności pacjenta i słynnej fotografii

Tylko Krzysztofowi Ziemcowi prof. Marian Zembala opowiedział historię słynnego zdjęcia, które obiegło cały świat. Przedstawia ono prof. Zbigniewa...

zobacz więcej

Laury przyznają od 27 lat środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny, honorując osoby i instytucje kształtujące rzeczywistość i wpływające na lepszą przyszłość.

Profesor Zembala, który w ubiegłym roku przeszedł poważny udar i walczy o powrót do zdrowia i pełnej sprawności, został przez uczestników uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu nagrodzony owacją na stojąco. W przemówieniu nawiązał do śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, oceniając, że przeżywamy w ostatnich dniach narodowe katharsis.

– Przychodzi nam jednak na pomoc Dekalog - uniwersalne przesłanie na wszystkie czasy. Ten Dekalog mówi: zło dobrem zwyciężaj. Państwo laureaci - perły ziemi śląskiej - jesteście dobrymi samarytaninami, nosicielami dobroci i dobra – powiedział.

Kryształowymi, platynowymi i złotymi laurami wyróżniono w sobotę w Zabrzu ponad 80 osób. – To święto sukcesów ludzi Śląska, Zagłębia, także śląskiej medycyny – dodał prof. Zembala, który otrzymał najcenniejszy, diamentowy laur.

Projektem dotyczącym powołania Agencji Badań Medycznych zajmie się podkomisja

Projektem dotyczącym powołania Agencji Badań Medycznych zajmie się dziewięcioosobowa podkomisja sejmowa. Wśród zagadnień wymagających dyskusji...

zobacz więcej

„Panie profesorze, mówiąc o panu, mówimy o Śląsku, o Polsce i o polskiej medycynie”

Krótką laudację wygłosił na jego cześć b. wicepremier, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i członek kapituły laurów Janusz Steinhoff. – Znając przysłowiową legendarną skromność pewnie powie: nie mówcie o mnie, mówmy o Śląsku, o Polsce, o polskiej medycynie. Panie profesorze, mówiąc o panu, mówimy o Śląsku, o Polsce i o polskiej medycynie – powiedział.

Prof. Zembala jest - co zawsze podkreśla - wychowankiem prof. Zbigniewa Religi, towarzyszył mu m.in. podczas pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, przeprowadzonego w Zabrzu w 1985 r. Sam rozwijał później w Zabrzu program transplantacji serca i płuc, przeprowadził pierwszą w Polsce transplantację serca u dziecka, pierwszą transplantację pojedynczego płuca, jako pierwszy w Polsce przeszczepił też choremu jednocześnie płuca i serce.

Nagrodzeni w poprzednich latach

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.

Laury są przyznawane od 1992 roku; wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.

źródło:

Zobacz więcej