RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wybuch samochodu pułapki w Londonderry. Za zamachem stoi Nowa IRA?

Do incydentu doszło w biznesowym centrum miasta, przy Bishop Street (fot. twitter.com/PSNIDCSDistrict)
Do incydentu doszło w biznesowym centrum miasta, przy Bishop Street (fot. twitter.com/PSNIDCSDistrict)

Policja w Irlandii Północnej poinformowała w sobotę wieczorem, że podejrzewa, iż w Londonderry wybuchł samochód pułapka. Pokazano zdjęcia, na których widać płonący pojazd. „Nie ma miejsca, ani przyzwolenia dla takich aktów terroru, których celem jest ponowne wciągnięcie Irlandii Północnej w okres przemocy i konfliktu” – napisał na Twitterze, minister spraw zagranicznych Irlandii. W niedzielę policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób w związku ze sprawą.

Media: premier May chce podpisania umowy o granicy z Irlandią

Premier Theresa May opowiada się za podpisaniem odrębnego porozumienia o ruchu granicznym z Irlandią. Pozwoliłoby to na uniknięcie konieczności...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w biznesowym centrum miasta, przy Bishop Street.

„Wydaje się, że nikt nie odniósł obrażeń w sobotniej eksplozji w północnoirlandzkim Londonderry, która - jak podejrzewa policja - mogła być wybuchem samochodu pułapki” – napisała na Twitterze Elisha McCallion, deputowana Sinn Fein zaraz po wybuchu.

Północnoirlandzka policja opublikowała zdjęcia, na których widać płonący pojazd na Bishop Street w centrum Londonderry. Mieszkańców wezwano, by nie udawali się w ten rejon.

Incydent łączony z brexitem

Incydent został potępiony przez wszystkie główne partie poliltyczne. Media wiążą go z brexitem i przypominają ,że dzięki porozumieniu zawartemu przed dwudziestoma laty, rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii zdołały położyć kres trwającemu ponad trzy dekady krwawemu konfliktowi.

Twardy brexit zwiększa prawdopodobieństwo przywrócenia granicy pomiędzy Irlandią i kontrolowaną przez władze w Londynie Irlandią Północną. Granica może stać się celem ataków grup militarnych – komentują media. Jednoczesnie informują, że premier Theresa May rozważa podpisanie odrębnego porozumienia z rządem Irlandii, które uregulowałoby problemy ruchu granicznego po wyjsciu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W niedzielę północnoirlandzka policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób w związku ze sprawą. Podejrzani mają być związani z New IRA, odnogą tajnej organizacji Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Wskazano, że śledztwo jest prowadzone pod kątem terroryzmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej