Dramatyczny konkurs w Zakopanem. Polacy na podium

Dawid Kubacki podczas konkursu drużynowego zawodów Pucharu Świata (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Polscy skoczkowie zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Biało-czerwoni zdobyli 1117,2 pkt. Wygrali Niemcy, uzyskując 1157,5 pkt. Na drugiej pozycji uplasowali się Austriacy, którzy stracili do zwycięzców zaledwie 0,1 pkt. Nowy rekord Wielkiej Krokwi ustanowił Dawid Kubacki.

PŚ w Zakopanem: Jedenastu Polaków wystąpi w niedzielnym konkursie

Jedenastu polskich skoczków narciarskich – wszyscy, którzy wystartowali w kwalifikacjach – awansowało do niedzielnego konkursu indywidualnego...

zobacz więcej

Po pierwszej serii w zawodach prowadzili Niemcy przed Austrią, Norwegią i Polską. Zespół prowadzony przez trenera Stefana Horngachera zgromadził 552,7 pkt i do trzeciej ekipy Norwegii tracił 7,3 pkt, a do liderów Niemców 31,2 pkt.

Z Polaków najdalej – na 136 m – wylądował Kamil Stoch, Kubacki miał 134 m, Maciej Kot – 130 m, a Piotr Żyła – 126,5 m. Po próbach dwóch ostatnich Polska plasowała się na piątej pozycji, na czwartą zespół wyprowadził Stoch a pozycję umocnił Kubacki.

W finale po próbach Żyły (130 m) i Kota (132,5 m) Polska nadal była czwarta, tracąc do trzeciej Norwegii 13 pkt. Na trzecie miejsce zespół awansował po dyskwalifikacji Johanna Andre Forfanga, który nie został przez sędziów dopuszczony do skoku. Norwega zdyskwalifikowano za niezgodny z przepisami kombinezon. Jego drużyna ostatecznie ukończyła rywalizację na ósmym miejscu.

Forfang miał skakać w trzeciej grupie, w której był także Siegel. Młody skoczek niemiecki osiągnął 142,5 m, ale tuż po lądowaniu upadł. Przez kilka minut leżał bez ruchu na zeskoku Wielkiej Krokwi, natychmiast zajęły się nim służby medyczne. Po kilku minutach został na noszach zniesiony i zabrany karetką do szpitala.

Po jego upadku jury przed skokiem Stocha obniżyło belką startową z 19 do 17. Trzykrotny mistrz olimpijski uzyskał 131,5 m i utrzymał zespół na trzeciej pozycji, choć przewaga Polski nad czwartą Słowenią zmalała do 2,3 pkt.

Walkę o trzecie miejsce w konkursie stoczył Słoweniec Timi Zajc i Kubacki. Obaj skakali w ostatniej, czwartej grupie. Zajc miał dobrą próbę na 135 m, ale Kubacki nie dał rywalom żadnych szans. Polak wylądował na 143,5 m i ustanowił rekord skoczni w Zakopanem, poprawiając o pół metra wynik Niemca Markusa Eisenbichlera sprzed kilkunastu minut.

W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska ma 2577 pkt. Przewaga na drugimi Niemcami (2539 pkt) stopniała do 38 pkt. Trzecie miejsce zajmują Japończycy (1905 pkt.).

W niedzielę w Zakopanem zostanie rozegrany konkurs indywidualny.

źródło:
Zobacz więcej