Premier Bawarii Markus Söder wybrany na nowego przewodniczącego CSU

Markus Söder przejął po po Horście Seehoferze dwa stanowiska: w marcu 2018 r. premiera Bawarii, a obecnie szefa CSU. (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

Szef rządu Bawarii Markus Söder został wybrany na szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Na stanowisku przewodniczącego zastąpił Horsta Seehofera, który oddał stery ugrupowania po 10 latach.

Szef MSW Niemiec: Migracja to matka wszystkich problemów

Migracja to „matka wszystkich politycznych problemów” w Niemczech - oświadczył szef MSW w tym kraju, Horst Seehofer. Przewodniczący bawarskiej CSU...

zobacz więcej

Wybór Söder na dziewiątego lidera CSU w historii partii nastąpił zgodnie z oczekiwaniami; oprócz niego nie było innych kandydatów. Za jego kandydaturą głosowało 87,4 proc. delegatów na nadzwyczajny zjazd partii w Monachium. Kandydat otrzymał 674 z 771 oddanych ważnych głosów.

W ten sposób Söder w krótkim czasie przejął po Horście Seehoferze dwa stanowiska - w marcu 2018 roku został bowiem na jego miejsce wybrany na premiera Bawarii.

Krótko po głosowaniu, w którym wskazano nowego szefa partii delegaci niemal jednogłośnie zagłosowali za tym, by Horst Seehofer został honorowym przewodniczącym. Tę symboliczną funkcję sprawuje obecnie jeszcze dwóch polityków - Theo Waigel (szef CSU w latach 1988-1999) oraz Edmund Stoiber (1999-2007).

O zamiarze ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego partii na nadzwyczajnym zjeździe 19 stycznia Seehofer poinformował już w listopadzie. W wydanym wówczas komunikacie nie wspomniał, jak długo zamierza być ministrem spraw wewnętrznych Niemiec; według źródeł dpa urząd może złożyć jeszcze przed końcem kadencji.

Na przewodniczącego CSU Seehofer został wybrany po raz pierwszy w 2008 roku. W okresie od 2008 roku do marca 2018 roku był także premierem Bawarii, ale pod presją partii musiał przekazać ten urząd Söderowi. Wówczas pozostał szefem CSU i objął urząd federalnego ministra spraw wewnętrznych.

Seehofer był krytykowany za negatywny stosunek do zbyt liberalnej jego zdaniem polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel i obwiniany za konflikty, do jakich dochodziło na tym tle w koalicji rządzącej.

Prof. Krasnodębski: Angela Merkel jest czynnikiem kryzysu w Niemczech

Doniesienia o ewentualnej dymisji Horsta Seehofera są dowodem słabości koalicji rządzącej – ocenia prof. Zdzisław Krasnodębski. Szef niemieckiego...

zobacz więcej

Poprzedni szef CSU poparł Hansa-Georga Maassena, ówczesnego szefa niemieckiego kontrwywiadu BfV, który inaczej niż Merkel oceniał antyimigranckie wystąpienia w Chemnitz w dawnym NRD, gdzie z rąk Syryjczyka i Irakijczyka zginął Niemiec. Maassen, którego dymisji domagała się SPD, został zmuszony do odejścia ze stanowiska.

CSU planuje przeprowadzić wewnętrzną reformę. Specjalna komisja pod przewodnictwem sekretarza generalnego Markusa Blumego ma do października przygotować konkretne propozycje w tej sprawie.

W wyborach do bawarskiego parlamentu 14 października Unia Chrześcijańsko-Społeczna zdobyła 37,2 proc. głosów. Partia, która wcześniej rządziła w Bawarii samodzielnie, tym razem musiała szukać koalicjanta - została nim centroprawicowa partia Wolni Wyborcy (FW).

W grudniu zmiana nastąpiła także w kierownictwie siostrzanej chadeckiej partii CSU - CDU. Ze stanowiska przewodniczącej zrezygnowała jej wieloletnia szefowa, kanclerz Angela Merkel, a zastąpiła ją jej współpracowniczka Annegret Kramp-Karrenbauer.

źródło:

Zobacz więcej