„The Sound of Silence” z Wieży Mariackiej w Krakowie w dniu pogrzebu prezydenta Adamowicza

Mieszkańcy Krakowa wnieśli na Rynek i ułożyli na jego płycie Rynku kir z herbem Gdańska (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

W sobotnie południe, gdy w Gdańsku rozpoczynały się uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza, z Wieży Mariackiej w Krakowie po hejnale strażak odegrał utwór „The Sound of Silence”. Po obu stronach Rynku zgromadziło się kilka tysięcy osób, aby pożegnać prezydenta Gdańska.

Ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. Uroczystości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

– Byłem tam tej nocy, (…) widziałem pana prezydenta nieprzytomnego, otoczonego gronem lekarzy walczących o rozdmuchanie płomienia jego życia....

zobacz więcej

Zgromadzeni w ciszy wysłuchali utworu odegranego z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie na schodach prowadzących do Wieży Ratuszowej pieśniarka Joanna Słowińska odśpiewała „Grandola Vila Morena” ze słowami Edyty Geppert i utwór „Modlitwa o Wschodzie Słońca”.

W geście solidarności z Gdańskiem oraz sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści, mieszkańcy Krakowa wnieśli i ułożyli na płycie Rynku kir z herbem Gdańska o wymiarach 20 na 20 metrów. Zostanie on przekazany do Gdańska.

Prowadzący uroczystość Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, apelował: „Bądźmy dla siebie dobrzy, nie nienawidźmy się wzajem”.

– Dziś to jest nasz herb, dziś wszyscy, tak jak 30, jak 40 lat temu, kiedy rodziła się polska niepodległość, jesteśmy wszyscy z Gdańska, Gdańsk jest tu, jest w naszych sercach – powiedział dyr. Głuchowski wskazując na kir.

Nawiązując do słów Stanisława Wyspiańskiego aktor mówił, że „my Polacy nie musimy się ze sobą zgadzać, nie musimy się kochać, ale musimy ze sobą rozmawiać, możemy być dumni z tego, co nas otacza, z Polski, z tego, co mamy w sercu, bo mamy ją wszyscy w sercu”.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę.

Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W południe w sobotę rozpoczęły się w Gdańsku uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza.

źródło:

Zobacz więcej