W poniedziałek superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca

Dzięki efektowi rozproszenia światła w ziemskiej atmosferze Księżyc podczas zaćmienia przybiera czerwonawą barwę (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W poniedziałek 21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

W 2019 r. czekają nas trzy zaćmienia Słońca i dwa Księżyca

Trzy zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca i przejście Merkurego na tle Słońca – to tylko część zjawisk, jakie w tym roku będzie można zobaczyć...

zobacz więcej

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek o godz. 5:41 i potrwa do 6:43. W tym czasie Księżyc przybierze barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych.

W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca - ma ono wtedy kolor czerwony.

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej, niż całkowite zaćmienia Słońca.

Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku - 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r. Było ono najdłuższe w tym stuleciu.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

Stała baza USA na Księżycu. „Nie zadowala nas tylko pozostawianie śladów”

Amerykanie planują stałą obecność na Księżycu. Ich zdaniem jest to niezbędny przystanek dla misji w odleglejsze rejony kosmosu. O planach Stanów...

zobacz więcej

Dokładne momenty poszczególnych faz zaćmienia w dniu 21 stycznia wystąpią następująco: początek zaćmienia półcieniowego o godz. 3:37, początek zaćmienia częściowego - o godz. 4:34, początek zaćmienia całkowitego - o godz. 5:41, maksimum zaćmienia - o godz. 6:13. Koniec zaćmienia całkowitego przypadnie na godz. 6:43, koniec zaćmienia częściowego - o godz. 7:51, koniec zaćmienia półcieniowego - o 8:48.

Zaćmienia Księżyca następują, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem, a Księżyc wchodzi w cień Ziemi. Zaćmienia nie następują przy każdej pełni Księżyca, bowiem płaszczyzna orbity Księżyca jest nieco nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi i nie zawsze trafia on w stożek cienia Ziemi.

W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko - pełnia Księżyca, która nastąpi o godz. 6:16. Jednocześnie tego samego dnia o godz. 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.

Chińczycy chcą mieć własny księżyc do oświetlania miasta. „Ogromny potencjał”

Chińskie władze planują wystrzelenie własnego „sztucznego księżyca” do 2020 roku. Satelita ma zastąpić lampy ulicy i zmniejszyć koszty...

zobacz więcej

Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni.

Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi - najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca można w poniedziałek spróbować popatrzeć na koniunkcję dwóch jasnych planet: Wenus i Jowisza. Gdy Księżyc będzie zachodził, one w tym czasie będą widoczne bardzo nisko nad południowo-wschodnią częścią horyzontu. Odległość jaka dzieli Jowisza i Wenus na niebie będzie wynosić tylko 2 stopnie.

źródło:

Zobacz więcej