Śmierć prezydenta Adamowicza, rezygnacja Owsiaka i festiwal „mowy nienawiści”

Nad tragedią w Gdańsku pochylała się cała Polska każdego dnia mijającego tygodnia. (fot. PAP/Adam Warżawa)

Atak nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i śmierć samorządowca położyły się cieniem na całym mijającym tygodniu. Dziś odbywa się pogrzeb zamordowanego prezydenta.

Sobota. Szpiedzy, telefony i 5G

W sobotę Polaków wciąż trzymała w napięciu informacja o zatrzymaniu pracownika Huawei i byłego oficera ABW podejrzanych o szpiegostwo. To nie pierwsze zatrzymanie osób związanych z chińskim koncernem w krajach zachodnich. Huawei przeżywa kryzys wizerunkowy, mówi się nawet o zamknięciu rynku telekomunikacyjnego przed firmą w wielu krajach.

Niedziela. Tragiczny finał WOŚP

W całej Polsce trwał 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał, który pozostanie zapamiętany niestety nie z powodu rekordowej zbiórki. Tego dnia podczas imprezy WOŚP w Gdańsku, Stefan W. wdarł się na scenę i zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ochrona nie zareagowała. Po zadaniu nożem ciosów, napastnik wziął mikrofon, przestawił się i wygłosił krótką przemowę. Zamachowiec został zatrzymany przez pracownika technicznego, następnie interweniowała Policja. Paweł Adamowicz z rozległymi ranami trafił na stół operacyjny.

Zmarł prezydent Gdańska. „Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować” [RELACJA]

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobacz więcej

Poniedziałek. Śmierć prezydenta Adamowicza

W wyniku doznanych obrażeń, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz umiera.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił na przedstawicieli wszystkich partii politycznych na spotkanie, którego celem ma być organizacja marszu przeciwko przemocy i agresji. Na spotkaniu nie pojawili się przedstawiciele PO, SLD i Teraz!. Po konsultacjach Prezydent Duda podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej w dniu pogrzebu.

Tego dnia dowiedzieliśmy się, że organizatorem feralnego wydarzenia w Gdańsku była instytucja miejska, a nie Fundacja WOŚP. Prokuratura wszczęła drugie śledztwo wokół samej organizacji imprezy, która nie była zgłoszona jako masowa. Dowiadujemy się również, że Stefan W. był leczony psychiatrycznie.

Jerzy Owsiak wystąpił z emocjonalnym przemówieniem, w którym oświadczył, że rezygnuje z funkcji prezesa Fundacji WOŚP (pozostał jednak członkiem jej zarządu).

Pojawiają się liczne apele o złagodzenie tonu debaty politycznej. Jednak już tego dnia niektórzy politycy rzucają bardzo mocne oskarżenia wobec partii rządzącej i mediów publicznych. W Warszawie, Gdańsku i innych miastach odbywają się wiece poświęcone pamięci prezydenta Adamowicza. Na wiecu w Gdańsku Przewodniczący RE Donald Tusk powiedział: „Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle, obiecać,(…) że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą”.

Już 15 zatrzymanych za sianie nienawiści w internecie

Policjanci z wydziałów dw. z cyberprzestępczoscią zatrzymali od poniedziałku 15 osób, które siały nienawiść w sieci. Wśród nich są matka z synem,...

zobacz więcej

Wtorek. Pogróżki i mowa nienawiści

Nienawiść i pogarda rozlały się po internecie. Policja zatrzymała osoby składające w pogróżki pod adresem polityków i samorządowców. W mediach społecznościowych rozpoczął się festiwal mowy nienawiści pod pretekstem zwalczania agresji i przemocy w życiu publicznym.

Prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że w przedterminowych wyborach prezydenckich w Gdańsku Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi swojego kandydata.

Władysław Kosiniak-Kamysz lider PSL składa protest z żądaniem ustąpienia Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa TVP. Jest to reakcja na poniedziałkowy materiał Wiadomości TVP, w którym w pojawiły się znane wcześniej przykłady agresywnych wypowiedzi polityków opozycji. Padły oskarżenia, że morderca Stefan W. oglądał w więzieniu TVP Info i to z jej przekazu mógł rzekomo zaczerpnąć inspirację do ataku.

Schetyna: nienawiść, która odebrała Ci życie, nie zniszczy tego, co zbudowałeś

– Żegnamy dziś naszego kolegę, przyjaciela Pawła Adamowicza – powiedział Grzegorz Schetyna przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas...

zobacz więcej

Środa. Minuta ciszy i budżet państwa

Premier Mateusz Morawiecki powierzył funkcję komisarza Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, zastępczyni zmarłego Pawła Adamowicza.

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prezydenta Adamowicza. Specjalną mowę wygłosił lider PO Grzegorz Schetyna, skonfliktowany wcześniej politycznie ze zmarłym. Najważniejszą uchwałą podjętą podczas tego posiedzenia Sejmu było przyjęcie budżetu państwa na rok 2019. Budżet zakłada najmniejszy w historii deficyt, przy założeniu przyrostu PKB na poziomie 3,8%, niższym niż w tym roku. Uchwalenie przez Sejm budżetu zakończyło spekulacje o przyśpieszeniu wyborów parlamentarnych.

W Warszawie, w wagonach metra, na stacjach i na elektronicznych tablicach w mieście pojawiły się zdjęcia Pawła Adamowicza i wybrany fragment z jego wypowiedzi: „Miłość może tylko łączyć. Nasze miasto Gdańsk chce być otwarte na różnorodność, bo różnorodność jest bogactwem, nie jest problemem”.

Pod siedzibą TVP Info w Warszawie odbyła się demonstracja z udziałem Komitetu Obrony Demokracji i partii Teraz!. Podczas demonstracji padają nienawistne słowa pod adresem mediów państwowych, polityków i Kościoła Katolickiego, obarczające odpowiedzialnością za atak nożownika.

Msza żałobna w intencji Pawła Adamowicza. „Zło dobrem zwyciężaj”

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku rodzina, przyjaciele i gdańszczanie uczestniczyli w mszy żałobnej w intencji zamordowanego prezydenta miasta Pawła...

zobacz więcej

Czwartek. Honorowe obywatelstwo i telewizja w więzieniu

Służba Więzienna ujawniła, że w zakładzie karnym w którym przebywał Stefan W. nie można było oglądać TVP Info, natomiast była możliwość oglądania TVN24.

W cztery dni po jego śmierci Rada Warszawy wolą wszystkich radnych ogłosiła zmarłego Pawła Adamowicza honorowym obywatelem stolicy. Tymczasem Lech Kaczyński, tragicznie zmarły w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej prezydent Warszawy i późniejszy Prezydent RP, nie ma jeszcze w Warszawie swojej ulicy. Aleja Lecha Kaczyńskiego pod rządami nowych władz miasta znów nazywa się Aleją Armii Ludowej.

Piątek. Żałoba narodowa i nowy Tusk

Prokuratura ujawniła, że po wyjściu z więzienia w grudniu ub. r. zamachowiec Stefan W. (odbył karę 5,5 roku pozbawienia wolności za cztery napady rabunkowe na banki) udał się bezpośrednio do Warszawy. W stolicy zatrzymał się przed Pałacem Prezydenckim. Stefan W. przed popełnieniem zbrodni miał zapowiadać, że zrobi coś wielkiego, że zabije ważnego polityka.

Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu dla „Polska The Times”, w którym powiedział: „potrzebuję czasu, żeby narodzić się jako nowy Tusk”.

Od godz. 17.00 rozpoczęła się żałoba narodowa. O tej godzinie wyruszył też kondukt żałobny z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku do Bazyliki Mariackiej. Pogrzeb prezydenta Adamowicza zapowiedziano na sobotę. W pogrzebie swój udział zapowiedzieli Prezydent RP Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej