RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. Urna zostanie złożona w Bazylice Mariackiej

W południe rozpoczną się w Gdańsku uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po mszy żałobnej urna z prochami samorządowca zostanie złożona w Bazylice Mariackiej obok Sali Rajców, w kaplicy świętego Marcina.

Zmarł prezydent Gdańska. „Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować” [RELACJA]

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobacz więcej

Trumna z ciałem samorządowca w piątek do godziny 17.00 była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Potem przeniesiono ją w żałobnym kondukcie do Bazyliki Mariackiej, gdzie po odprawieniu mszy świętej odbyło się czuwanie modlitewne. Mieszkańcy Gdańska mogli żegnać prezydenta do północy. Potem ciało Pawła Adamowicza zostało poddane kremacji.

Mszę żałobną odprawi metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. We mszy weźmie też udział prymas Polski abp Wojciech Polak. W momencie rozpoczęcia mszy żałobnej - w południe - w Gdańsku zostaną włączone syreny.

Po mszy pogrzebowej urna z prochami Pawła Adamowicza spocznie w Bazylice Mariackiej obok Sali Rajców, w kaplicy świętego Marcina. Trwająca w całym kraju od wczoraj od 17.00 żałoba narodowa zakończy się o godzinie 19.00.

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz doskonale rozumiał samorząd, wiedział, że wspólnota lokalna i regionalna jest niezwykle ważna; wypełnimy jego testament –...

zobacz więcej

Uroczystości z elementami pogrzebu państwowego

Pogrzeb Pawła Adamowicza organizowany jest przez miasto Gdańsk oraz jego rodzinę. Będzie miał jednak elementy pogrzebu państwowego. W uroczystości wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Swoją obecność zapowiedzieli również byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W Bazylice Mariackiej mają pojawić się także byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz, a także Marek Belka i Jerzy Buzek.

Swój udział w pogrzebie tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza zapowiedział także prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga. Polskie samorządy będą reprezentowane przez około trzystu prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całej Polski.

Wiceprezydent Gdańska spotkał się z matką zabójcy Pawła Adamowicza

Jestem po spotkaniu z mamą sprawcy. Miasto zaoferowało pomoc rodzinie – poinformował na swoim profilu na Facebooku wiceprezydent Gdańska Piotr...

zobacz więcej

Telebimy na ulicach Gdańska

Przedstawiciele gdańskiego magistratu apelują do gdańszczan, którzy chcą wziąć udział w ostatnim pożegnaniu zamordowanego prezydenta, o korzystanie tego dnia z transportu publicznego.

Większość osób, która będzie chciała wejść do Bazyliki Mariackiej może się tam nie dostać ze względu na ograniczoną liczbę miejsc oraz środki bezpieczeństwa. Dlatego w wielu miejscach Gdańska staną telebimy, na których będzie można oglądać uroczystości pogrzebowe. Ekrany pojawią się między innymi na ulicach: Długiej, Długim Targu, Targu Węglowym, w Parku Świętopełka i na Ołowiance.

Duży telebim pojawi się również na stadionie Ergo Arena. Z informacji przekazanych przez gdański ratusz wynika, że tu będą przyjeżdżać głównie autokary z kraju z osobami, które postanowiły również wziąć udział w pogrzebie Pawła Adamowicza.

Zabójstwo podczas finału WOŚP

Paweł Adamowicz w niedzielę, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Podczas finału w Gdańsku wtargnął na scenę i ugodził prezydenta nożem w klatkę piersiową i brzuch. Mimo zabiegów lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku prezydent miasta zmarł następnego dnia po południu. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Urząd prezydenta Gdańska pełnił od 20 lat. W samorządzie działał od początku jego powstania, czyli od 1990 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej