Ogromny zawód zamiast lotu do Panamy. 400 pielgrzymów ŚDM ofiarami oszustów

Do Panamy na ŚDM zjeżdża młodzież z całego świata (fot. PAP/EPA/Carlos Lemos)

Grupa 400 młodych Meksykanów jadących na Światowe Dni Młodzieży padła ofiarą oszustów, którzy podszywali się pod biuro podróży. Jadący do Panamy pielgrzymi dopiero na lotnisku dowiedzieli się, że ich bilety lotnicze zostały sfałszowane, podobnie jak rejestracja ich grupy na spotkanie młodych.

Poznali się w Krakowie, pobrali się w Panamie. Ślub polskich pielgrzymów na ŚDM

Poznali się na ŚDM w Krakowie, wkrótce potem byli już parą. Dlatego nie wyobrażali sobie, by ich ślub mógłby odbyć się gdzie indziej, niż na...

zobacz więcej

Organizacja o nazwie JCP Multimedios oferowała kompleksową pomoc w przygotowaniu podróży i udziału w ŚDM meksykańskiej młodzieży, proponując zakup biletów lotniczych, zakwaterowanie oraz rejestrację grupy i wybór odpowiedniego pakietu pielgrzyma. Z oferty skorzystała 400–osobowa grupa jadąca do Panamy wraz z meksykańskim krajowym duszpasterstwem młodzieży. W dniu wylotu, po przybyciu na lotnisko okazało się, że wszystkie rezerwacje dokonane przez biuro były fałszywe, a pieniądze wpłacone na konto podróży i wykupu pakietów pielgrzyma przepadły bezpowrotnie.

Jak poinformował bp Juan Armando Perez Talamantes, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w Meksyku, rzekomy pośrednik nie odbierał telefonów, a na lotnisku pielgrzymi otrzymali potwierdzenie, że ich rezerwacje nie istnieją.

Z pomocą młodzieży przyszli organizatorzy ŚDM w Panamie, którzy zaoferowali całej grupie darmowe pakiety pielgrzymów, a więc: nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie i transport w Panamie oraz plecak pielgrzyma – jeśli tylko uda im się dotrzeć na spotkanie młodych. Wciąż nie wiadomo, czy uda się zebrać pieniądze potrzebne na podróż i znaleźć loty dla wszystkich młodych poszkodowanych.

Organizatorzy kolejnych edycji ŚDM i koordynująca je Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia przestrzega grupy pielgrzymów przed korzystaniem z ofert niesprawdzonych pośredników. Niestety sporadyczne przypadki oszustw zdarzały się także w przypadku poprzednich spotkań młodych.

źródło:

Zobacz więcej