Polski minister na targach w Niemczech. „Rolnictwo jest naszą szansą”

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przy okazji międzynarodowych targów żywności, rolnictwa i ogrodnictwa „Gruene Woche” (zielony tydzień) w Berlinie rozmawiał z ministrami z innych krajów. – Wizyta na targach to dobra okazja do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzynarodowych – przyznał.

Polska marka wchodzi do spożywczej ekstraklasy. Konspol sprzedany Cargillowi

Grupa firm Konspol specjalizujących się w produkcji i przetwórstwie kurczaków została sprzedana amerykańskiej firmie Cargill – poinformowało w...

zobacz więcej

Ardanowski podkreślił, że na największych na świecie targach branży rolniczo-spożywczej nie mogło zabraknąć przedstawicieli polskiego rolnictwa. Dodał, że mamy rolnictwo, które jest naszą szansą i Polska z każdym chce współpracować, bo – dodał – żywności na świecie będzie potrzeba coraz więcej.

Minister zapewnił też, że polska żywność jest wysokiej jakości i odpowiada oczekiwaniom także zachodnich klientów. Jego zdaniem, polscy rolnicy mogą konkurować na rynkach globalnych, produkując żywność coraz wyższej jakości.

Zwrócił także uwagę, że bardzo ważną rolę w wymianie handlowej w branży rolno-spożywczej z Polską odgrywają Niemcy. Do naszych zachodnich sąsiadów trafia 60 proc. unijnego eksportu. – To jest na pewno nasz główny partner. Nasze relacje handlowe są dobre. Ja również jestem otwarty na współpracę w nowych technologiach z Niemcami – zaznaczył, przyznając, że Niemcy mają bardzo wysokiej jakości sprzęt i technikę rolniczą.

Polski minister podczas targów rozmawiał z ministrami rolnictwa innych krajów. Z przedstawicielami Litwy omawiał sprawę handlu trzodą chlewną pomiędzy obydwoma krajami.

Targi „Gruene Woche” potrwają do 27 stycznia. Uczestniczy w nich ponad 1700 wystawców z Niemiec i całego świata. Organizatorzy oczekują ponad 400 tys. zwiedzających.

źródło:
Zobacz więcej