Jest termin kolejnego spotkania Trumpa z Kimem

Rozmowa Donalda Trumpa z Kim Jong Czolem trwała półtorej godziny (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS/JIM LO SCALZO)

Prezydent USA Donald Trump planuje przeprowadzenie drugiego spotkania na szczycie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w końcu lutego – poinformował Biały Dom. Miejsce tego spotkania zostanie podane w późniejszym terminie.

Kim Dzong Un pisze „pojednawczy” list do Donalda Trumpa. Chce wznowienia dialogu

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un miał wystosować pojednawczy w tonie list do prezydenta Donalda Trumpa, w którym zaproponował wznowienie dialogu...

zobacz więcej

Po szczycie w Singapurze w czerwcu ubiegłego roku Kim Dzong Un zadeklarował dążenie do denuklearyzacji, ale do tej pory w tej sprawie osiągnięto znikome postępy. W zamian Korea Północna otrzymała „gwarancje bezpieczeństwa”, choć nie sprecyzowano co to oznacza.

Waszyngton i Pjongjang wznowiły kontakty po noworocznym orędziu północnokoreańskiego przywódcy, w którym wyraził on gotowość do spotkania z Trumpem – przekazał niedawno ambasador Korei Płd. w USA Czo Jun Dze.

W piątek Trump spotkał się w Białym Domu z wysłannikiem północnokoreańskiego przywódcy Kim Jong Czolem, by omówić denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Biały Dom poinformował, że spotkanie trwało półtorej godziny.

Wcześniej Kim Jong Czol spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Po rozmowach, które trwały około 45 minut, Departament Stanu przekazał, że było to „dobre spotkanie” poświęcone działaniom podejmowanym „dla osiągnięcia postępów w sprawie deklaracji prezydenta Trumpa i przewodniczącego Kim Dzong Una ze szczytu w Singapurze”. Nie podano szczegółów.

Podczas poprzedniej wizyty w Waszyngtonie w czerwcu 2018 roku Kim Jong Czol przekazał Trumpowi list od przywódcy Korei Północnej; list ten utorował drogę do bezprecedensowego spotkania obu przywódców 12 czerwca w Singapurze.

źródło:

Zobacz więcej