Msza żałobna w intencji Pawła Adamowicza. „Zło dobrem zwyciężaj”

Mszy przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (fot. PAP/Adam Warżawa)

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku rodzina, przyjaciele i gdańszczanie uczestniczyli w mszy żałobnej w intencji zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W sobotę w tej świątyni zostanie złożona urna z prochami zmarłęgo. Biskup Zbigniew Zieliński w homilii apelował o wyzbycie się pokusy odwetu. Mszy przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Kondolencje prymasa Polski po śmierci prezydenta Gdańska

„Modlitwą i myślą staję przy trumnie świętej pamięci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez Jego ręce...

zobacz więcej

Bp Zieliński mówił, że człowiek jest w stanie powstrzymać się przed pokusą odwetu i nienawiści. Podkreślił, że z największych dramatów człowiek potrafił wyprowadzić dobro. Wskazał, że chrześcijaństwo uczy, jak pokonywać zło. Przypomniał, że jednym ze sposobów jest zasada: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Hierarcha dodał, że zwyciężając zło złem, zostaje się przez nie pokonanym. – Logika chrześcijańska prowadzi nas od miłości do nadziei. Chrześcijanie, ludzie dobrej woli, tej nadziei nie powinni ukrywać, lecz dawać jej wyraz swym postępowaniem – mówił duchowny.

Kwintesencja życia

Biskup przypomniał słowa Pawła Adamowicza z niedzielnego gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stwierdził, że były one kwintesencją jego życia. – Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności, to jest cudowny czas dzielenia się dobrem – mówił w niedzielę Paweł Adamowicz. Bp Zieliński dodał, że kwintesencją życia zamordowanego prezydenta stają się także tłumy gdańszczan, które go żegnają.

W Bazylice Mariackiej trwa czuwanie. Świątynia będzie otwarta do północy. Potem ciało prezydenta Gdańska zostanie poddane kremacji. W sobotę kościół będzie otwarty od godziny 10. W południe rozpocznie się msza pogrzebowa. Celebrować ją będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy urna z prochami prezydenta Gdańska zostanie złożona w Bazylice. W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Od godziny 17 obowiązuje żałoba narodowa. Zakończy się w sobotę o godz. 19.

źródło:
Zobacz więcej