MSZ Rosji: Nowa strategia USA grozi wyścigiem zbrojeń w kosmosie

Według Moskwy, amerykańska strategia jest równoznaczna z reaktywacją programu „Gwiezdnych Wojen” z okresu zimnej wojny (fot. Missile Defense Agency/Handout via Reuters)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło w piątek opinię, że nowa amerykańska strategia obrony przeciwrakietowej doprowadzi do niebezpiecznego wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

Nowa strategia obrony przeciwrakietowej USA

Stany Zjednoczone ogłoszą dziś nowe założenia strategii obrony antyrakietowej. Jej celem ma być ochrona USA przed zagrożeniem ze strony Iranu i...

zobacz więcej

Według rosyjskiego MSZ strategia ta jest równoznaczna z reaktywacją – z użyciem najnowocześniejszej techniki – programu „Gwiezdnych Wojen” z okresu zimnej wojny.

Uznano, że amerykańska strategia jest konfrontacyjna, de facto daje zielone światło dla stacjonowania broni w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton wezwano do podjęcia z Rosją konstruktywnych rozmów o równowadze zbrojeń nuklearnych „zanim będzie za późno”.

„Wprowadzenie w życie tych idei w sposób nieunikniony doprowadzi do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, co będzie miało w najwyższym stopniu negatywne konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności” – napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Nową strategię obrony przeciwrakietowej prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek.

– Nasz cel jest prosty – powiedział, prezentując w Pentagonie dokument z tą strategią. – Chodzi o to, abyśmy mogli wykryć i zniszczyć każdy pocisk wystrzelony przeciwko Stanom Zjednoczonym – w dowolnym miejscu i czasie – dodał.

– Będziemy chronić Amerykanów przed wszelkimi rodzajami ataków rakietowych – podkreślił prezydent. – W przeszłości w Stanach Zjednoczonych brakowało kompleksowej strategii obrony przeciwrakietowej, która wykraczałaby poza pociski balistyczne. Zgodnie z naszym planem to się zmieni. Zamierzamy opracować program obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu chronione będzie każde miasto w Stanach Zjednoczonych – powiedział Trump.

Spłonął rosyjski satelita. Miał ostrzegać przed rakietami z USA

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos, będący częścią systemu ostrzegania o starcie międzykontynentalnych rakiet balistycznych, 5 stycznia zszedł z...

zobacz więcej

W dokumencie określającym nową strategię pojawiły się m.in. zalecenia zbadania eksperymentalnych technologii, w tym perspektyw dla broni kosmicznej, która mogłaby stanowić ochronę przed pociskami balistycznymi innych krajów. Jak pisze Reuters, inicjatywa ta przypomina koncepcję „Gwiezdnych Wojen”, propagowaną przez prezydenta Ronalda Reagana w latach 80.

W zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że armia jego kraju może dysponować pociskami hipersonicznymi osiągającymi 20-krotność prędkości dźwięku. Jak pisze Reuters, amerykańscy eksperci, w tym podsekretarz stanu ds. badań i inżynierii Michael Griffin, uważają, że odpowiedzią jego kraju na tego typu zagrożenia mogłaby być sieć zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających superszybkie rakiety.

źródło:

Zobacz więcej