PGNiG: Aktywność spółki w Iranie zakończyła się w październiku 2018 r.

„Zdementować należy wszelkie spekulacje medialne sugerujące, że zakończenie aktywności na złożu Soumar nastąpiło na skutek żądania strony irańskiej” – zaznaczyło PGNiG (fot. Materiały prasowe)

Aktywność PGNiG na złożu Soumar w Iranie zakończyła się pod koniec października 2018 r. w związku z przywróceniem amerykańskich sankcji na ten kraj – poinformowała w piątek spółka. Zaznaczyła jednocześnie, że nie nastąpiło to na żądanie strony irańskiej.

PGNiG podpisało umowę na poszukiwania i wydobycie węglowodorów w ZEA

PGNiG podpisało umowę, umożliwiającą poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma, wchodzącym w skład Zjednoczonych Emiratów...

zobacz więcej

Jak podkreśliło PGNiG, zakończenie aktywności na irańskim złożu Soumar nastąpiło „ze względu na ryzyka wynikające z przywrócenia przez USA 4 listopada 2018 r. roku sankcji za aktywność w irańskim sektorze energetycznym”. Spółka przypomniała, że o takim zamiarze informowała już w maju 2018 r., podobnie jak zrobiło to „wiele innych koncernów energetycznych w tym czasie”.

„Zdementować należy wszelkie spekulacje medialne sugerujące, że zakończenie aktywności na złożu Soumar nastąpiło na skutek żądania strony irańskiej” – zaznaczyło PGNiG.

Spółka przypomniała jednocześnie, że podpisanie w ostatni wtorek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich umowy z Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC jest konsekwencją wygrania przez PGNiG przetargu na koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma, ogłoszonego jeszcze w kwietniu 2018 roku. PGNIG informowało o wygraniu przetargu 6 grudnia 2018 roku.

źródło:

Zobacz więcej