RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pożegnanie autora zdjęć do filmów Kutza, Wajdy. Wiesław Zdort spoczął na Powązkach

Teatr Telewizji, „Gry miłosne”; operator Wiesław Zdort z reżyser spektaklu Barbarą Sass (fot. arch.TVP/PAP Ireneusz Sobieszczuk)
Teatr Telewizji, „Gry miłosne”; operator Wiesław Zdort z reżyser spektaklu Barbarą Sass (fot. arch.TVP/PAP Ireneusz Sobieszczuk)

Operator filmowy Wiesław Zdort spoczął w piątek na warszawskich Powązkach Wojskowych. Zrealizował zdjęcia m.in. do filmów Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy czy Stanisława Barei. – Dzięki tobie moje filmy stały się lepsze, żegnaj przyjacielu – mówił podczas pogrzebu wzruszony reżyser Stanisław Jędryka.

Zmarł wybitny operator filmowy Wiesław Zdort

W wieku 87 lat zmarł operator filmowy Wiesław Zdort – poinformowała TVP Kultura. Był twórcą zdjęć między innymi do filmów Kazimierza Kutza i...

zobacz więcej

Zmarłego żegnała rodzina oraz koleżanki i koledzy filmowcy. – Żegnaj przyjacielu. Przyjacielem byłeś przez całe nasze życie. I wtedy, kiedy mieszkaliśmy razem w akademiku, w jednym pokoju. I wtedy, kiedy byłeś na planie moich filmów, dzięki tobie one stały się lepsze – powiedział ze wzruszeniem w głosie Jędryka. – Ostatnio dużo mówiliśmy o tym, co nas czeka, ale przyszły te choroby, a ty mówiłeś, że pragniesz jeszcze żyć, pragniesz tego dla wnucząt, które masz wspaniałe, i to jest cała twoja siła. W trudnych chwilach mojego życia zawsze byłeś blisko. (...) Dzięki za wszystko przyjacielu – dodał.

– On poświęcał się studentom w taki sposób, że każdy ich projekt filmowy traktował jak własny film, w związku z tym nie spieszyło mu się, żeby to szybko zaliczyć i koniec. On rzeczywiście przeżywał te konsultacje i bardzo dużo pomógł studentom. Pokazywał im różne manowce w tym zawodzie, słabe punkty scenariuszy – mówił Zbigniew Wichłacz, dziekan Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

Legenda wśród operatorów

Wiesław Zdort urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Warszawie. Był absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Do 1959 r. pełnił rolę asystenta operatora Kurta Webera. Współpracował również z Jerzym Lipmanem i Jerzym Wójcikiem. Na początku swojej drogi zawodowej stworzył m.in. fotosy do filmu „Popiół i diament” (1958 r.) w reż. Andrzeja Wajdy. Debiutem Zdorta, jako samodzielnego autora zdjęć był film „Tarpany” w reż. Kazimierza Kutza (1961 r.). W późniejszych latach wielokrotnie współpracował z Kutzem m.in. przy filmach „Milczenie” (1963 r.), „Upał”(1964 r.), „Sól ziemi czarnej” (1970 r.), „Wkrótce nadejdą bracia” (1985 r.) i „Zawrócony” (1994 r.).

Był także twórcą zdjęć do wielu innych dzieł polskiej kinematografii, w tym „Dekalogu I” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego (1988 r.), „Przekładańca” w reż. Andrzeja Wajdy (1968 r.), „Bruneta wieczorową porą” w reż. Stanisława Barei (1976 r.) oraz seriali telewizyjnych, jak m.in. „Syzyfowe prace” (1998 r.) i „Szaleństwo Majki Skowron” (1976 r.). Pracował także przy wielu filmach swojej żony Barbary Sass-Zdort, m.in. przy obrazach „Tylko strach” (1993 r.), „Jak narkotyk” (1999 r.) i „W imieniu diabła” (2013 r.) oraz przy reżyserowanych przez nią spektaklach Teatru Telewizji, jak „Szklany klosz” (1996 r.), „Noc Helvera”(2000 r.) i „Gry miłosne” (2003 r.). Od 1987 r. wykładał na wydziale operatorskim macierzystej uczelni, a w 1995 r. uzyskał tytuł profesora sztuki operatorskiej.

Wiesław Zdortzmarł 14 stycznia. Spoczął obok swojej żony Barbary Sass-Zdort, zmarłej w 2015 r.

źródło:

Zobacz więcej