Akademię Szwedzką opuści sprawczyni przecieków werdyktów noblowskich

Z dochodzenia wynika, że mąż Frostenson i współpracownik Akademii, Jean-Claude Arnault był źródłem przecieków (fot. TT News Agency/Jonas Ekstromer via REUTERS)

Poetka Katarina Frostenson, źródło przecieków werdyktów noblowskich i żona skazanego za gwałty Jean-Claude'a Arnaulta, opuści Akademię Szwedzką. Decyzja otwiera drogę do przyznania w tym roku przez to gremium zawieszonej literackiej Nagrody Nobla.

Bohater skandalu w Akademii Szwedzkiej skazany za gwałt

Sąd w Sztokholmie skazał w poniedziałek na dwa lata więzienia za gwałt Jean-Claude'a Arnaulta, współpracownika Akademii Szwedzkiej, wskazującej...

zobacz więcej

W opublikowanym w piątek komunikacie Akademia Szwedzka poinformowała o zawarciu z Frostenson porozumienia, na mocy którego odejdzie ona z Akademii w zamian za miesięczną pensję w wysokości 12875 koron (1250 euro). Będzie mogła także nadal wynajmować służbowe mieszkanie.

Apanaże te opisano jako „uzasadnione świadczenie emerytalne” w uznaniu za 25-letni cenny wkład poetki w pracę Akademii. Akademia Szwedzka oceniła, że Frostenson „jest odpowiedzialna za naruszenie poufności”, choć ona sama – jak podkreślono – temu oskarżeniu zaprzecza.

Z dochodzenia wszczętego na polecenie byłej sekretarz Akademii Sary Danius wynika, że mąż Frostenson i współpracownik Akademii, Jean-Claude Arnault był źródłem przecieków o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

W październiku ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Sztokholmie uznał Arnaulta za winnego kolejnego gwałtu na tej samej kobiecie i podwyższył mu karę więzienia do 2,5 roku. Wcześniej sąd rejonowy skazał go za gwałt na dwa lata więzienia.

Skandal w Akademii Szwedzkiej wybuchł, gdy jesienią 2017 r. 18 kobiet oskarżyło Arnaulta o wykorzystywanie seksualne, a pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Część zarzutów została jednak umorzona z powodu przedawnienia lub braku dowodów.

Afera Arnaulta spowodowała konflikt wewnątrz Akademii Szwedzkiej, masowe odejście jej członków i przyczyniła się do decyzji o nieprzyznaniu w 2018 roku literackiej Nagrody Nobla.

O ewentualnym wznowieniu tego wyróżnienia ma na początku br. zadecydować realizująca testament twórcy nagrody Fundacja Noblowska. Jej przedstawiciel Mikael Oestlund przyznał w piątek szwedzkiej agencji prasowej TT, że Akademia Szwedzka oprócz sprawy Frostenson ma do rozwiązania jeszcze inne problemy.

źródło:

Zobacz więcej