Wybuch w polskim sklepie w Anglii. Sąd skazał sprawców na dożywocie

W eksplozji zginęło pięć osób (fot. TT/carribablue)

Trzej mężczyźni odpowiedzialni za doprowadzenie w lutym ubiegłego roku do wybuchu w polskim sklepie w Leicester zostali skazani w piątek na karę dożywotniego więzienia. Sąd przyjął twierdzenie prokuratury, że motywem okazała się być próba wyłudzenia ubezpieczenia. W eksplozji zginęło pięć osób.

Podpalacze polskiego sklepu chcieli wyłudzić odszkodowanie. Zginęło pięć osób

Sąd w Leicester uznał w piątek trzech mężczyzn za winnych umyślnego spowodowania śmierci pięciu osób w pożarze budynku, w którym znajdował się...

zobacz więcej

Śledczy ustalili, że zarządzający sklepem 34-letni Aram K. oraz jego dwaj przyjaciele, 37-letni Arkan A. i 33-letni Hawkar H. (żaden z nich nie jest obywatelem Polski), liczyli na to, że po wybuchu uda im się uzyskać 300 tys. funtów ubezpieczenia, które pokryłoby przynoszone przez sklep straty.

Wg prokuratury trzej mężczyźni działali z premedytacją i wiedzieli, że w mieszkaniu nad sklepem znajdują się inne osoby. Jeden z mężczyzn rozlał w piwnicy 26 litrów paliwa, które następnie podpalił, doprowadzając do eksplozji m.in. w instalacji gazowej budynku.

W toku śledztwa ustalono także, że 33-letni Aram K. pozostał po zajściu w sklepie, udając w rozmowach z mediami szok i troskę o zdrowie ofiar wybuchu. Mężczyźni zostali uznani za winnych w grudniu ubiegłego roku, a w piątek usłyszeli wymiar kary.

W eksplozji zginęła partnerka Arkana A., Viktorija Ijevleva, którą sprawcy pozostawili w sklepie na pewną na śmierć w obawie, że ujawni szczegóły ich działań, a także cztery osoby, które przebywały w mieszkaniu nad sklepem: 48-letnia Mary Ragoobeer, jej dwaj nastoletni synowie Shane i Sean oraz 18-letnia dziewczyna jednego z nich, Leah Beth Reek.

Mąż Ragoobeer, Jose, był w momencie eksplozji poza domem, a ich trzeci syn – Scotty – został znaleziony w rumowisku i uratowany.

Według spisu powszechnego z 2011 roku w Leicester mieszka około 330 tys. osób, z czego – jak wynika z szacunków brytyjskiego biura statystycznego (ONS) z 2017 roku - około 11 tys. osób to obywatele Polski.

źródło:

Zobacz więcej