Atak nożownika w Oslo. Policja: możliwy zamach terrorystyczny

Policja zatrzymała sprawcę tuż po ataku (fot. REUTERS/Suzanne Plunkett)

Jedna osoba została ranna ataku nożownika w Oslo. Norweska policja oświadczyła, że prowadzi śledztwo pod kątem działalności terrorystycznej.

„Chciałem zabić dwóch ludzi i odciąć im głowy”. Ruszył proces nożownika

Rozpoczął się proces nożownika, który w sierpniu 2017 r. w fińskim Turku zaatakował nożem przechodniów. Zabił dwie osoby, osiem ranił. – Moim...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w czwartek przed godz. 13 w centrum stolicy Norwegii. Kobieta została ugodzona nożem, gdy płaciła za zakupy.

Napastnik, 20-letni obywatel Rosji pochodzący z Baszkirii, został aresztowany wkrótce po ataku. Obecnie przebywa w areszcie. Ustalono, że przybył do Norwegii w czwartek, przejeżdżając przez Szwecję.

– Nie mogę wdawać się w szczegóły przesłuchania, ale zatrzymany powiedział, że chciał dokonać zamachu terrorystycznego i zabić więcej ludzi – oświadczyła szefowa norweskiego wywiadu (PST) Benedicte Bjoernland podczas konferencji prasowej.

Ofiara ataku znajduje się w szpitalu. Jej stan lekarze oceniają jako krytyczny – poinformowała Bjoernland. Dodała, że policja bada możliwe powiązania zatrzymanego z islamskimi ekstremistami.

źródło:
Zobacz więcej