Średnia płaca przekroczyła 5 tys. zł, ale może już nie rosnąć tak szybko

Ekspertka Konfederacji Lewiatan skomentowała wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Chociaż średnie i duże przedsiębiorstwa zatrudniają nowych pracowników i podnoszą płace, zmiany nie są już tak duże jak rok wcześniej – oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk dane GUS, dotyczące wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Średnia płaca przekroczyła w nim 5 tys. zł.

Rosną płaca minimalna i stawka godzinowa, maleje ZUS dla małych firm

Wynagrodzenia pracowników otrzymujących najniższe pensje są wyższe o 150 złotych niż w roku poprzednim – przypomina minister rodziny, pracy i...

zobacz więcej

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku wyniosło 5.274,95 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 6,1 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,8 proc.

„Dynamika wzrostu wynagrodzeń nadal jest bardzo wysoka, choć nieco wyhamowała w stosunku do 2017 roku. Rok wcześniej wynagrodzenia wzrosły o 7,3 proc., co było zasadniczą zmianą biorąc pod uwagę, że w 2016 wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł zaledwie 2,7 proc.” – napisała ekspertka Lewiatana Monika Fedorczuk w komentarzu.

Jak wskazała, wzrost przeciętnego wynagrodzenia jest zróżnicowany w zależności od sekcji.

„Najmniejszy wzrost w ciągu minionego roku miał miejsce w rolnictwie (1,0 proc.), zaś największy w górnictwie i przemyśle wydobywczym (10,6 proc.). Należy zaznaczyć, że powyższe dane dotyczą jedynie przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób, w mniejszych firmach przeciętny wzrost wynagrodzeń był zapewne dużo słabszy, a przeciętne wynagrodzenie niższe” – czytamy.

Prezes ZPP: Pensje rosną w Polsce za szybko

Pensje rosną w Polsce za szybko – powiedział PAP prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, komentując dane GUS dot....

zobacz więcej

Jak podkreśla Fedorczuk, według informacji GUS przedsiębiorstwa zatrudniały w grudniu 2018 roku 6232,7 tys. osób, co oznacza że liczba pracujących w tym sektorze nie zmieniła się w stosunku do listopada. Widać natomiast wzrost liczby pracujących w ostatnich dwóch latach. Jak tłumaczy, w stosunku do grudnia 2016 roku zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 433,8 tys., przy czym największy wzrost miał miejsce w 2017 roku i wyniósł 4,6 proc.

„Dane dotyczące liczby zatrudnionych w przemyśle i wynagrodzeń wyraźnie wskazują, że w stosunku do 2017, miniony rok przyniósł osłabienie dynamiki zarówno wzrostu wynagrodzeń, jak i przeciętnego zatrudnienia. Mimo iż średnie i duże przedsiębiorstwa nadal zatrudniają nowych pracowników i znacząco podnoszą płace, zmiany nie są już tak duże jak rok wcześniej. Z uwagi na odczuwany w dalszym ciągu brak wystarczającej liczby pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych, należy się spodziewać dalszej podwyżki płac, jednak może mieć ona ograniczony zakres do wybranych branż, a w ich ramach - do wybranych grup pracowników” – ocenia ekspertka.

źródło:

Zobacz więcej