Wraca mróz. W górach – siarczysty

Na Podhalu od -15 do -11 stopni Celsjusza (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Synoptycy zapowiadają diametralne zmiany w pogodzie. Ci, którzy nastawili się, że dodatnie temperatury z nimi zostaną to, będą zawiedzeni. Nadciąga wyż Brigida, który spowoduje, że temperatura spadnie o kilkanaście stopni poniżej zera. W weekend i w przyszłym tygodniu w niektórych rejonach kraju termometry mogą wskazywać nawet -15 stopni.

Setki ludzi odciętych od świata w Beskidach. Załamanie pogody i widmo klęski żywiołowej

Beskidy toną w śniegu. W dwóch gminach – Rajcza i Ujsoły – wójtowie wystąpią z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Wiele dróg jest...

zobacz więcej

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Na Suwalszczyźnie, Mazurach, Kujawach, Pomorzu Wschodnim oraz w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Temperatura maksymalna od 0 do 2 st., na terenach podgórskich od -3 do -1 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, tylko na wybrzeżu dość silny, na wschodzie w porywach do 65 km/h, wysoko w górach do 80 km/h. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy i południu, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -7 st. na wschodzie i południu do -2 na zachodzie i 0 na wybrzeżu; na terenach podgórskich od -10 do -8 st., a w rozpogodzeniach spadek temperatury do około -15 st.

W sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane, tylko gdzieniegdzie na północy i północnym wschodzie duże i tam przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 st. na Suwalszczyźnie i w Kotlinie Kłodzkiej do 2 na wybrzeżu; chłodniej na Podhalu: -5 st. Tam pojawią się również przelotne opady śniegu. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany i porywisty.

Temperatura minimalna od -8 st. na wschodzie do 0 na wybrzeżu, na Podhalu natomiast znacznie chłodniej - tam od -15 do -11 st. W dzień temperatura maksymalna od -4 st. wschodzie do 2 na wybrzeżu.

Zachmurzenie z reguły umiarkowane, na południu i wschodzie okresami duże. W tej części kraju pojawią się także opady śniegu. W niedzielę śnieg możliwy również na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany.

źródło:
Zobacz więcej