Dwa bombowce zderzyły się w powietrzu. Wcześniej zniknęły z radarów

Bombowce SU-34 zderzyły się na rosyjskim Dalekim Wschodzie (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie znikły z radarów dwa wielozadaniowe bombowce Su-34; maszyny zderzyły się w powietrzu – poinformował resort obrony Rosji. Agencje informacyjne podały, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, że załogi zdołały się katapultować.

Znaleziono szczątki myśliwca Mirage 2000, który zniknął z radarów

Znaleziono szczątki myśliwca Mirage 2000D, który zniknął przed południem z ekranów radarów w górzystym terenie na wschodzie Francji, niedaleko...

zobacz więcej

Jeden z samolotów spadł do morza. Los drugiego nie jest znany, ale nie jest wykluczone, że druga maszyna może powrócić do bazy – podała agencja TASS. Z morza uratowano dwóch pilotów; znajdują się na pokładzie helikoptera ratunkowego – poinformował resort obrony Rosji.

Źródło innej rosyjskiej agencji, Interfax, poinformowało, iż badana jest wersja wydarzeń, zgodnie z którą piloci nie oszacowali bezpiecznej odległości między maszynami lub też doszło do nieregulaminowej sytuacji technicznej i mogło dojść do zderzenia samolotów.

Wielozadaniowe samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 są przewidziane dla dwuosobowej załogi. Maszyny te mogą operować zarówno w dzień, jak i w nocy. Maksymalny zasięg lotu Su-34 to 4 tys. km, maksymalna prędkość – 1900 km/h. Łączna masa uzbrojenia sięga 8 ton.

źródło:

Zobacz więcej