„Die Zeit”: Czy śmierć Adamowicza pogodzi Polskę jak śmierć ks. Popiełuszki?

Według niemieckiego dziennika raczej mało prawdopodobne jest, by śmierć Adamowicza przyniosła zgodę w społeczeństwie (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Niemiecki dziennik „Die Zeit”, opisując śmierć Pawła Adamowicza i sytuację w Polsce zastanawia się, czy śmierć prezydenta Gdańska, tak jak śmierć kapelana „Solidarności”, bł. księdza Jerzego Popiełuszki, „stanie się bodźcem do refleksji i zwrotu ku pojednaniu w Polsce”. „To mało prawdopodobne” – spekuluje medium.

„Skutki nienawiści”. Niemieckie media o śmierci Adamowicza

Część niemieckich mediów atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i jego śmierć określiło mianem „skutków nienawiści”. Stwierdzono, że...

zobacz więcej

Po śmierci Pawła Adamowicza, zamordowanego przez mężczyznę ze stwierdzonymi schorzeniami natury psychiatrycznej oraz kryminalistę, zagraniczne media relacjonowały sytuację w Polsce, często określając ją jako napiętą i jednocześnie doszukując się w niej przyczyn tragedii z Gdańska.

Jak podawały niemieckie media, „w Polsce narasta klimat pogromu”. Obarczano też winą za śmierć prezydenta Gdańska polską prawicę, która ma potęgować agresję w polskim społeczeństwie.

Niemiecki dziennik „Die Zeit” wspominając Adamowicza zastanawia się, czy jego śmierć stanie się bodźcem do pojednania zwaśnionych środowisk, jak miało to miejsce po śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez służby bezpieczeństwa PRL. W tym samym artykule autor od razu odpowiada na postawione pytanie: „Jest to mało prawdopodobne”.

„Die Zeit” napisał też, że nad Polską unosi się „jak trująca chmura” tragedia smoleńska, w której zginął prezydent RP i wielu polskich polityków, dyplomatów działaczy i duchownych.

„Kaczyński i wierni mu ludzie do dziś widzą w katastrofie zbrodniczy zamach, inscenizują pamięć jako mit ofiary, wietrzą wszędzie zdradę. Zła energia działa, dzieląc bez ustanku kraj” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej