Szczyt w Davos bez USA. Efekt shutdownu

Zawieszenie prac amerykańskiego rządu trwa już niemal miesiąc

Prezydent Donald Trump odwołał wyjazd delegacji USA na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z powodu częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdown). Wcześniej swój udział odwołała m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Prezydent Donald Trump odwołuje wizytę w Davos

Prezydent USA Donald Trump odwołał swój udział w Forum Ekonomicznym w Davos. Powodem jest kryzys polityczny w Stanach Zjednoczonych spowodowany...

zobacz więcej

Z uwagi na 800 tys. amerykańskich pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia oraz z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiedniego wsparcia jego ekipie, prezydent Trump odwołał podróż jego delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w Szwajcarii – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

W zeszłym tygodniu Trump, który był w Davos w 2018 r., zapowiedział, że nie weźmie tym razem udziału w Forum, chociaż pierwotnie miał taki zamiar. Prezydent motywował swoją decyzję przedłużającą się konfrontacją z Demokratami wokół kwestii finansowaniu budowy muru wzdłuż granicy z Meksykiem i będącym tego konsekwencją częściowym zawieszeniem prac rządu.

Na czele delegacji USA mieli stanąć, w zastępstwie prezydenta, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross. W składzie delegacji miał również znaleźć się specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Wcześniej w czwartek Trump odwołał służbowy wyjazd przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do Belgii, Egiptu i Afganistanu. Motywował swoją decyzję również shutdownem, który trwa już 27 dni.

Udział w tegorocznym Forum w Davos odwołali prezydent Francji Emmanuel Macron, tłumacząc to „nawałem obowiązków” oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May, zajęta sprawami brexitu.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim alpejskim kurorcie Davos, w którym corocznie brała udział światowa elita ekonomiczna i polityczna, odbędzie się w dniach 21-25 stycznia.

źródło:

Zobacz więcej