Brytyjski rząd mobilizuje rezerwistów w związku z brexitem

Brytyjczycy protestują w związku z brexitem (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)

Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster poinformował dziś parlament o wydaniu pozwolenia na mobilizację rezerwistów. Mają oni wspierać administrację państwową w razie bezumownego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Porażka Theresy May. Izba Gmin odrzuciła umowę ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej....

zobacz więcej

W pisemnym oświadczeniu przedstawionym w Izbie Gmin Lancaster potwierdził, że to element szerszych przygotowań koordynowanych przez Cabinet Office (odpowiednik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Polsce). Celem tych działań jest zminimalizowanie wpływu tzw. twardego brexitu na „dobrobyt, zdrowie i bezpieczeństwo brytyjskich obywateli, a także stabilność gospodarczą Wielkiej Brytanii”.

Rezerwiści będą m.in. wspierali urzędników we wdrażaniu planów przygotowanych przez inne ministerstwa. Mają także sprawować rolę oficerów łącznikowych oraz wzmacniać regionalne punkty dowodzenia, tak by ich działanie w sytuacjach kryzysowych było możliwe przez 24 godziny na dobę.

Media szacują, że dzisiejsza decyzja brytyjskiego rządu doprowadzi do pozyskania ok. 350 rezerwistów, którzy będą służyć przez rok, począwszy od 10 lutego bieżącego roku.

Brexit w 2020? UE bada możliwość opóźnienia procedury

Brytyjski dziennik „The Times” poinformował, że Unia Europejska bada możliwość opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do 2020 r. Celem...

zobacz więcej

W grudniu minister obrony Gavin Williamson zapowiedział, że w ramach przygotowań na wypadek opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia ponad 3,5 tys. żołnierzy - w tym rezerwistów - będzie dostępnych na każde żądanie rządu, oferując wsparcie tam, gdzie tylko może być wymagane. Brytyjskie media nazwały ich złośliwie „batalionem brexitu”.

W razie braku większości parlamentarnej dla proponowanej przez rząd Theresy May umowy wyjścia z UE lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca, bez umowy na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE.

Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadziłby do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem w żywność, leki oraz zaburzyłby europejski łańcuch dostaw, np. w branży motoryzacyjnej.

źródło:

Zobacz więcej