PILNE

Sejm przyjął wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy (fot. PAP/Rafał Guz)

Rada Warszawy nadała zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi honorowe obywatelstwo miasta stołecznego. Uchwała została podjęta jednogłośnie. – Odszedł człowiek, który stał się symbolem, dla którego Gdańsk był pasją, domem – mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz doskonale rozumiał samorząd, wiedział, że wspólnota lokalna i regionalna jest niezwykle ważna; wypełnimy jego testament –...

zobacz więcej

Czwartkową uroczystą sesję radni rozpoczęli od przyjęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie. Projekt wniósł radny Paweł Sawicki z Koalicji Obywatelskiej.

„Rada m.st. Warszawy apeluje do liderów i uczestników życia społecznego i politycznego w Polsce o bezwzględne przeciwdziałanie mowie nienawiści i agresji w życiu publicznym. Różnice poglądów nie mogą być wyrażane przez pogardę i nietolerancję, jesteśmy sobie nawzajem winni szacunek, solidarność i akceptację” – czytamy w stanowisku.

Uzasadniając wniosek o nadanie Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Warszawy, prezydent miasta Rafał Trzaskowski podkreślił, że „ostatnie dni były wyjątkowe, bo stała się rzecz tragiczna, rzecz bez precedensu”.

„Największe serce świata” – w hołdzie dla Pawła Adamowicza zapłonęły znicze

W hołdzie dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w wielu miastach Polski w środę wieczorem zapłonęły znicze. W ramach akcji „Największe serce...

zobacz więcej

– Zginął człowiek, prezydent miasta Gdańska, zginął z powodu chorej nienawiści, wprawiając cały kraj w osłupienie, w szok i w niedowierzanie. Wszystko to stało się w takim dniu, który co roku dawał nam nadzieję, że możemy być lepsi, że możemy być razem – mówił prezydent Warszawy.

Według niego najważniejsze jest, aby „to, co się stało, skłoniło nas wszystkich do pewnej zadumy i do pewnej refleksji”.

– Odszedł człowiek, który stał się symbolem. Odszedł ojciec miasta, dla którego Gdańsk był pasją; domem, w którym dba się o obywateli, o mieszkańców, o wszystkich, którzy w tym mieście się znajdą – powiedział Trzaskowski.

– Panie Prezydencie, będziemy kontynuować Pana dzieło. Jesteśmy dumni, że będzie Pan honorowym obywatelem m.st. Warszawy, bo stał się Pan symbolem otwartości, tolerancji i bliskości ludziom. To są te słowa, które warto wypowiedzieć i miejmy nadzieję, że usłyszą je wszyscy, dla których Paweł Adamowicz stał się symbolem, stał się osobą niesłychanie istotną - przede wszystkim symbolem silnego samorządu i symbolem silnego samorządu, który nigdy nie odgradza się od ludzi, a właśnie chyba za to przyszło zapłacić tę najwyższą cenę – oświadczył prezydent Warszawy.

Za przyjęciem uchwały było 59 radnych, nikt nie był przeciw. Nikt także nie wstrzymał się od głosu. Tytuł honorowego obywatelstwa dla Adamowicza odebrała od prezydenta stolicy wiceprzewodnicząca rady miasta Gdańsk Beata Dunajewska.

źródło:

Zobacz więcej