„Jego głosu będzie nam brakowało!”. Prezydent Niemiec o Adamowiczu

Frank-Walter Steinmeier wpisał się do księgi kondolencyjnej (fot. tt/@PLinDeutschland)

„Jesteśmy wdzięczni za jego przyjaźń i siłę jego przekonań, które przez wiele lat przyczyniały się do porozumienia i pojednania polsko-niemieckiego” – napisał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w księdze kondolencyjnej w Berlinie.

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz doskonale rozumiał samorząd, wiedział, że wspólnota lokalna i regionalna jest niezwykle ważna; wypełnimy jego testament –...

zobacz więcej

W księdze kondolencyjnej widnieje wpis:

„Opłakujemy Pawła Adamowicza, zaangażowanego zwolennika otwartości na świat oraz demokratycznej, liberalnej Europy.

Jesteśmy wdzięczni za jego przyjaźń i siłę jego przekonań, które przez wiele lat przyczyniały się do porozumienia i pojednania polsko-niemieckiego.

Jego Śmierć musi być dla nas przestrogą przed nienawiścią i przemocą i przypomnieniem o pełnym wzajemnego szacunku obchodzeniem się ze sobą w przypadku sporów.

Jego głosu będzie nam brakowało!

W cichej żałobie

Frank-Walter Steinmeier”

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza ulicami miasta do bazyliki Mariackiej. W tej świątyni w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12.00. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych. W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

źródło:
Zobacz więcej