RAPORT

Pogarda

Warszawski ratusz chce wprowadzenia karty LGBT+. PiS: Zajmujecie się ideologią

Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)
Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Na jednej z najbliższych sesji Rady Warszawy stołeczny Ratusz chce zaprezentować założenia karty LGBT+, która zakłada wsparcie między innymi dla osób homoseksualnych – oświadczył wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Radni PiS zarzucają władzom miasta, że te zajmują się kwestiami ideologicznymi.

„Tęczowy piątek”. Promocja LGBT w 211 polskich szkołach

26 października w 211 polskich szkołach ma zostać zorganizowany „Tęczowy Piątek”. – Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne,...

zobacz więcej

Wiceprezydent stolicy przyznał, że obecnie trwają rozmowy między Ratuszem a organizacjami osób homo-, bi- i transseksualnych dotyczące uzgodnienia treści karty LGBT+. Ma ona zostać podpisana przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Władze Warszawy chcą między innymi zbudować hostel interwencyjny i centrum społeczno-kulturalne dla osób LGBT. Obiecują, że będą „przeciwdziałać przemocy” wobec nich i organizować zajęcia z zakresu bezpieczeństwa.

Wiceprezydent dopytywany, kiedy założenia karty zostaną przedstawione radnym, odpowiedział, że na jednej z kolejnych sesji rady. Zaznaczył przy tym, że najbliższa regularna sesja, która została zaplanowana na przyszły tydzień, będzie dotyczyła tylko budżetu miasta.

– Myślę, że nie ma sensu zajmować się na niej czymś innym niż budżetem, więc jeżeli już, to na sesji kolejnej – powiedział Rabiej. Wiceprezydent dodał, że terminarz wprowadzenia karty LGBT+ władze Warszawy ustaliły wspólnie z organizacjami reprezentującymi te środowiska.

Sprawa wzbudza kontrowersje wśród radnych PiS. Sebastian Kaleta ocenia, że „cechą charakterystyczną polityki Rafała Trzaskowskiego będzie podnoszenie do rangi głównych punktów dyskusji w mieście kwestii ideologicznych”.

Trzaskowski: Za rok zgodzę się na marsz 11 listopada pod jednym warunkiem

– Za rok zgodzę się na marsz 11 listopada, jeżeli rząd weźmie za niego odpowiedzialność – powiedział nowo wybrany prezydent Warszawy Rafał...

zobacz więcej

– Tak się dzieje. Rafał Trzaskowski chce przykryć trudną, zbliżającą się dyskusję o budżecie, która czeka go za tydzień – powiedział Kaleta.

– Zamiast zajmować się takimi sprawami jak wyimaginowane problemy osób LGBT w Warszawie, warto żeby wziął w opiekę lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją i wypłacił im należne odszkodowania na podstawie decyzji komisji weryfikacyjnej i ze środków, które komisja przekazała na rachunki miasta – dodał polityk.

W sprawie karty LGBT+ odbyło się posiedzenie miejskiej komisji samorządowej i integracji europejskiej. Jej przewodnicząca Olga Semeniuk (PiS) powiedziała, że posiedzenie komisji i temat zostały zaproponowane przez nią na podstawie doniesień medialnych.

Jak dodała, chciała się przekonać, czy wymóg podpisania karty LGBT+ jest wymogiem UE. Na posiedzeniu komisji pojawiła się pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Ewa Kolankiewicz, które przedstawiła ogólne założenia karty. Kolankiewicz przyznała, że karta LGBT+ nie ma związku z wymogami UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej