Opioła: Będą kolejne posiedzenia komisji ws. podejrzanych o szpiegostwo

Przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, Marek Opioła z Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że będą kolejne posiedzenia komisji w sprawie zatrzymania dwóch osób, Polaka i Chińczyka, podejrzanych o szpiegostwo. Prokuratura Generalna ma też na bieżąco przedstawiać członkom komisji informacje na ten temat.

Firma Huawei zwolniła pracownika oskarżonego w Polsce o szpiegostwo

Huawei poinformował, że w trybie natychmiastowym zwolnił swego pracownika, jednego z dyrektorów polskiego oddziału firmy Weijinga W., którego w...

zobacz więcej

Opioła dodał, że posłowie planują poruszyć na odrębnym posiedzeniu kwestię samej obecności wywiadu chińskiego w Polsce i ingerencji w przestrzeń publiczną. – Jest szereg pytań i kwestii, które powinniśmy sobie wyjaśnić, jak służby specjalne do tego się przygotowują. Jakie są rekomendacje – mówił poseł. Jego zdaniem zatrzymanie podejrzanych to ogromny sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ABW poinformowała w ubiegły piątek o zatrzymaniu dwóch osób, podejrzanych o szpiegostwo. Pierwszy zatrzymany był funkcjonariuszem tej służby do 2011 roku. W ABW był wiceszefem Departamentu do spraw Bezpieczeństwa Teleinformatycznego oraz doradcą ówczesnego szefa ABW, generała Krzysztofa Bondaryka. Drugi z podejrzanych to były dyrektor polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei.

Artykuł 130 Kodeksu karnego mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

źródło:
Zobacz więcej