„Decyzja Parlamentu Europejskiego może wzbudzić duży sprzeciw wśród krajów członkowskich”

Projekt powiązania funduszy z UE z kwestią praworządności budzi wątpliwości z kilku powodów (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

– Nie wiadomo, co miałoby być uważane za łamanie praworządności, a co nie, oraz kto miałby to oceniać. W przegłosowanej dziś decyzji PE chce, by dokonywała tego grupa ekspertów, ale kto miałby być tymi ekspertami, kto miałby ich powoływać i ewentualnie, kto miałby weryfikować ich decyzje – powiedziała dla portalu tvp.info Dominika Ćosić. Korespondentka TVP w Brukseli mówiła o głosowaniu w PE, w którym zadecydowano o powiązaniu funduszy z UE z praworządnością.

Jest stanowisko PE w sprawie powiązania funduszy z UE z praworządnością

Parlament Europejski przegłosował w czwartek stanowisko dotyczące propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności....

zobacz więcej

Jak powiedziała Ćosić, przegłosowany projekt budzi wiele wątpliwości z kilku powodów.

– Jest problem natury prawnej. Jako pierwsza dotarłam kilka miesięcy temu do analizy dokonanej przez służby prawne Rady Europejskiej. Wynikało z niej, że ewentualne powiązanie sprawy praworządności i funduszy unijnych jest niezgodne z prawem unijnym. Służby prawne podnosiły te same argumenty – że nie wiadomo, jak zdefiniować praworządność, kto miałby to weryfikować – stwierdziła Ćosić.

Jak dodaje, „stwierdzono, że mogłoby to doprowadzić do chaosu prawnego w całej UE. Podobne krytyczne uwagi miał także Europejski Trybunał Obrachunkowy, zatem dzisiejsza propozycja może wzbudzić duży sprzeciw wśród krajów członkowskich”.

Korespondentka podkreśliła, że finalizować prace nad budżetem unijnym będzie już nowy Parlament Europejski – odbędzie się to najwcześniej jesienią tego roku, a więc już po wyborach do PE.

– Ta propozycja nie ma przełożenia na praktykę. PE nie decyduje samodzielnie o budżecie unijnym. Może być ona z kolei wykorzystywana jako argument polityczny w debacie i w przyszłych negocjacjach – przyznała.

Za przyjęciem sprawozdania w tej sprawie głosowało podczas sesji PE w Strasburgu 397 europosłów, przeciw było 158, natomiast od głosu wstrzymało się 69.

źródło:
Zobacz więcej