RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Kondukt żałobny odprowadził trumnę z ciałem prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się msza. Tam Paweł Adamowicz zostanie w sobotę pochowany.

W piątek kondukt żałobny odprowadzi trumnę z ciałem Pawła Adamowicza

W piątek o godz. 17 kondukt żałobny odprowadzi trumnę z ciałem tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej....

zobacz więcej

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wcześniej, podczas uroczystości ostatniego pożegnania, powiedział podkreślił, że Adamowicz, który odszedł „po barbarzyńskim zamachu dokonanym przez człowieka opętanego nienawiścią”, był „najlepszym w historii włodarzem i gospodarzem Gdańska”. – Gdańsk pod jego rządami stał się miastem europejskim, z którego wszyscy jesteśmy dumni – nie tylko gdańszczanie, nie tylko mieszkańcy Pomorza. Ale równocześnie, co ważne, dla Pawła i dla nas wszystkich, Gdańsk pozostał miastem wolności i solidarności, i Gdańsk będzie takim miastem. Wypełnimy testament Pawła Adamowicza – mówił marszałek woj. pomorskiego podczas uroczystości w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wskazała, że „przywrócenie zasad praworządności i szacunku do prawa, przeciwstawienie się mowie nienawiści, obrona Europy w Polsce i Polski w Europie to zadania dla samorządowców, które byłyby spełnieniem testamentu politycznego Pawła Adamowicza”.

Zwróciła uwagę, że zmarły prezydent Gdańska szczególne znaczenie przywiązywał do obrony konstytucji i niezależności władzy sądowniczej, dlatego też „przewodził protestom w obronie ładu politycznego III Rzeczpospolitej”. – Owszem, dostrzegał jej ułomności, tak, jak pewnie my wszyscy, ale zarazem traktował ją jako spełnienie marzeń tych wszystkich, którzy nie raz oddali życie, ale walczyli o wolną od władzy komunistycznej władzy w latach 70. i 80. – mówiła.

– Chciałam podzielić się przesłaniem, które zostawił Paweł Adamowicz. Wiem, że na krótko przed swoją śmiercią wiele czasu i uwagi poświęcał 30. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku – dodała Dulkiewicz. – Przy tej okazji marzył o tym, żebyśmy odnowili ideę 4 czerwca jako symbolu wolnej Polski – oświadczyła.

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy

Rada Warszawy nadała zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi honorowe obywatelstwo miasta stołecznego. Uchwała została podjęta...

zobacz więcej

Przesłanie prezydenta

Paweł Adamowicz uważał – mówiła Dulkiewicz – „że kiedy władze państwowe, władze RP, ignorują tak ważną rocznicę, odpowiedzialność za jej upamiętnienie spada” na samorządowców. Jak oceniła, pod tym przesłaniem prezydenta Gdańska, każdy może się podpisać.

– Dzisiaj przeżywamy te smutne dni wspólnie z mieszkańcami naszych gmin, miast, to takie chwile zadumy, zamyślenia, smutku, ale także refleksji o tym, co się wydarzyło w naszym kraju, pięknej Polsce, że dzisiaj opłakujemy, przypominamy wielkiego Polaka, patriotę, prezydenta miasta, który po prostu został zabity przez niesionego nienawiścią mordercę – powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Samorządowiec apelował o zmianę nastawienia Polaków. – Czy nasze przyzwyczajenia, przyzwolenie na język już wojny, nie debaty, język, który dzieli nie tylko politycznie, ale dzieli rodziny, bliskich, przyjaciół w sposób tak dramatyczny – czy jesteśmy w stanie to zmienić? – dopytywał.

Szczurek podkreślał również rolę samorządowców w najbliższych dniach, szczególnie w sferze edukacji, rozmowy z młodzieżą. – Nie można poszukiwać jakiegoś sensu w tej śmierci, ja tego czynić nie umiem, ale można sprawić, żeby taka śmierć przyniosła jakiś pozytywny owoc (...) jeżeli coś zmienimy i choć odrobinę świat stanie się lepszy, to nasza pamięć o Pawle będzie mogła być spokojniejsza – dodał prezydent Gdyni.

Kondolencje prymasa Polski po śmierci prezydenta Gdańska

„Modlitwą i myślą staję przy trumnie świętej pamięci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez Jego ręce...

zobacz więcej

Listy córek

„Dziennik Bałtycki” opublikował listy pożegnalne napisane przez córki zmarłego prezydenta. „Ja się cieszę, że mam jeszcze tyle wspomnień z Tobą. Pamiętam, jak razem ratowaliśmy ślimaki, żeby nie zostały zadeptane. A jak już się zdarzyło, że któryś z nich zginął, to płakałeś razem ze mną” – napisała starsza, 16-letnia Antonina.

„Bardzo, bardzo żałuję, że już razem nie zatańczymy na mojej studniówce. Nie wytłumaczysz mi tylu rzeczy, które miałeś mi wytłumaczyć. Po prostu nie starczyło czasu (...) Dziękuję za to, jakim byłeś – kochanym, dobrym i ciepłym tatą. Często, jak Ci mówiłam, że jesteś najlepszym tatą na świecie, to Ty żartobliwie odpowiadałeś, że ja nie mam żadnego porównania. Ja to po prostu wiem” – dodała.

„Byłeś bardzo dobrym i kochanym Tatą. Będzie mi brakowało Twojego przytulania i gilgotania tą Twoją fajną brodą. Ale też będzie mi brakowało czytania bajek i opowiadania historyjek. Tatusiu, bardzo Cię kocham. Spoczywaj w pokoju” – napisała ośmioletnia Tereska.

Kilkadziesiąt tysięcy gdańszczan żegna tragicznie zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Od czwartku w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona była trumna z ciałem zamordowanego polityka. W piątek o godz. 17 ulicami miasta wyruszył pochód, który odprowadził prezydenta do Bazyliki Mariackiej. Tam Paweł Adamowicz zostanie w sobotę pochowany. Żałoba narodowa potrwa do soboty do godz. 19.

źródło:
Zobacz więcej