RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Co oglądał morderca Adamowicza? Fake news Czuchnowskiego i Bodnara

Stefan W. karę odbywał w Zakładzie Karnym w Malborku (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Stefan W. karę odbywał w Zakładzie Karnym w Malborku (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

– Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Malborku nie mogli oglądać stacji TVP Info – powiedział portalowi tvp.info mjr Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Dodał, że mają oni dostęp do wielu stacji, m.in. TVN24 i mogą wybierać, co chcą oglądać. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w tym, że Stefan W. – jak spekulowali – w więzieniu miał oglądać TVP Info, dopatrywali się motywacji zabójcy prezydenta Gdańska.

Ziobro: Dożywocie dla zabójcy Adamowicza to jedyne, co jestem sobie w stanie wyobrazić

Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo,...

zobacz więcej

Stefan W., który zadał śmiertelne ciosy nożem prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, to karany przestępca, który wiele lat spędził w więzieniu za napady rabunkowe. U Stefana W. stwierdzono także, że był chory psychicznie i leczony pod względem psychiatrycznym.

Już w kilka dni po ataku i śmierci prezydenta Gdańska dziennikarz „Wyborczej” Wojciech Czuchnowski i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaczęli spekulować, że w więzieniu, w którym przebywał W., osadzeni mogli oglądać stację TVP Info, co miało wywołać u sprawcy niechęć wobec Adamowicza.

Bodnar w Onecie ocenił, że śmierci prezydenta Gdańska nie jest winne zabezpieczenie imprezy przez WOŚP.Zasugerował, że motywować go mogła „mowa nienawiści” i oglądanie w więzieniu programu informacyjnego TVP Info.

– Nie wiem, czy tak było. Jest to jedna z kwestii, którą należałoby w tej sprawie wyjaśnić: jakie mogą być konsekwencje braku możliwości dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy – mówił Bodnar.

Mjr Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej został zapytany przez portal tvp.info o to, czy faktycznie Stefan W., kiedy odbywał swoją karę w więzieniu w Malborku, miał ograniczony dostęp do kanałów informacyjnych, a jedynym, który mógł oglądać był TVP Info.

– Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Malborku nie mogą oglądać stacji TVP Info. Operator telewizyjny, który dostarcza tam sygnał telewizyjny, akurat tego kanału nie dostarczył. Tam jest telewizja kablowa. Tam jest TVP1, TVP2, TVN24 i kilkanaście innych, ale nie ma TVP Info – stwierdził Turbiarz.

– Skazani mogą oglądać telewizję i mieć dostęp do informacji. My nie narzucamy osadzonym ani nie ograniczamy dostępu do informacji, co wynika z art. 102 Kodeku wykonawczego, gdzie zapisane jest, że skazani mają dostęp do radia, prasy i telewizji. My realizujemy te przepisy. (Ale) w zakładzie w Malborku TVP Info nie ma – stwierdza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej