RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zatrzymano mężczyznę, który oblał farbą pomnik Jana Pawła II

Rzeźba została oblana czerwoną farbą (fot. TT/Starogard INFO Party)
Rzeźba została oblana czerwoną farbą (fot. TT/Starogard INFO Party)

Policja zatrzymała 38-letniego mężczyznę podejrzanego o znieważenie pomnika Jana Pawła II w Starogardzie Gdańskim. Rzeźba została oblana czerwoną farbą. Mężczyźnie grozi do dwóch lat więzienia.

Węgry: Pomnik Imre Nagya znika z placu przy parlamencie

Pomnik premiera Węgier z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya został usunięty z placu Męczenników przy parlamencie – poinformował...

zobacz więcej

Oficer prasowy starogardzkiej policji asp. sztab. Marcin Kunka poinformował, że „w wyniku szeroko zakrojonych działań, w szczególności analizy zabezpieczonych śladów, zapisów z kamery monitoringu, rozmów z okolicznymi mieszkańcami i pracy operacyjnej policjanci ustalili personalia podejrzanego o ten czyn mężczyzny”.

To 38-letni mieszkaniec Starogardu Gdańskiego. Został już przesłuchany i usłyszał zarzuty publicznego znieważenie pomnika i obrazy uczuć religijnych. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Policja wystąpiła do prokuratury o zastosowanie wobec podejrzanego dozoru policyjnego – podał Kunka.

Pomnik Jana Pawła II stoi w centrum miasta przy kościele św. Mateusza. Do dewastacji doszło na początku stycznia. Sprawca oblał czerwoną farbą twarz papieża tak, że farba ściekała z oczu postaci. Proboszcz ks. Eugeniusz Stencel mówił wtedy, że parafia na własną rękę oczyści pomnik. Farba została już usunięta z rzeźby.

Pomnik przedstawia Jana Pawła II u schyłku życia: papież kroczy pochylony, podpierając się laską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej