Ziobro: Dożywocie dla zabójcy Adamowicza to jedyne, co jestem sobie w stanie wyobrazić

Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym – powiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Śledczy zbadają wszelkie nagrania i przesłuchają wielu świadków ataku Stefana W.

Proces nożownika Stefana W., który zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, może ruszyć dopiero za rok; trzeba zbadać wszystkie dowody i...

zobacz więcej

– Jeżeli zostanie stwierdzone, że Stefan W. działał w warunkach poczytalności, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym – ocenił Ziobro w radiowej Jedynce pytany o to, na jaką karę może zostać skazany zabójca Pawła Adamowicza.

Według Ziobry za tego typu przestępstwa powinny być orzekane kary „najsurowsze z możliwych”.

Ziobro przypomniał ponadto, że resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada m.in. zaostrzenie kar za przestępstwa „agresywne, o charakterze rabunkowym”.

Szef MS odniósł się też do doniesień środowej „Gazety Wyborczej”, według których matka Stefana W. informowała policję, że jest zaniepokojona zachowaniem syna. Policja z kolei, według „GW”, miała przekazać te informacje do zakładu karnego Gdańsk-Przeróbka, gdzie Stefan W. kończył karę więzienia za napady na banki.

Służba Więzienna: Na prośbę policji przeprowadziliśmy wywiad ze Stefanem W.

Na prośbę policji Służba Więzienna przeprowadziła wywiad ze Stefanem W., gdy ten kończył odbywanie kary. SW przekazała jego treść policji –...

zobacz więcej

Do tych informacjiodniosła się Służba Więzienna. – Nieprawdziwe są informacje podane przez „Gazetę Wyborczą”, jakoby SW była informowana o zgłoszeniu matki Stefana W. SW została poproszona przez policję o przeprowadzenie wywiadu na koniec odbywania kary. SW zadanie wykonała i przekazała treść policji – poinformowała Służba Więzienna.

– Z ustaleń Służby Więziennej nie wynikało, aby sprawca Stefan W. deklarował zachowania agresywne w stosunku do siebie czy osób trzecich – powiedział Ziobro.

27-letni Stefan W., w przeszłości kryminalista, który był leczony psychiatrycznie, zaatakował nożem Pawła Adamowicza w niedzielę wieczorem w centrum miasta Gdańska podczas finału WOŚP. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

źródło:
Zobacz więcej