RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ministerstwo Cyfryzacji: Branie dowodu osobistego pod zastaw jest nielegalne

Dowód osobisty służy do identyfikacji naszej tożsamości (fot. arch.PAP/Paweł Supernak )

Branie dowodu osobistego pod zastaw, na przykład za wypożyczony sprzęt narciarski, jest nielegalne. Podobnie niezgodne z prawem jest również skanowanie lub robienie zdjęć tego dokumentu – przypomina w okresie ferii zimowych Ministerstwo Cyfryzacji.

E-dowody od marca 2019 r. Sejm znowelizował ustawę

Sejm znowelizował w piątek ustawę o dowodach osobistych, przesądzając, że od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z...

zobacz więcej

Dowód osobisty służy do identyfikacji naszej tożsamości, dlatego w przypadku korzystania z wypożyczalni, pensjonatów czy hoteli ich obsługa może nas poprosić, ale jedynie o spisanie niezbędnych danych, wyjaśnił Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Jeśli ktoś się upiera przy pozostawieniu dowodu osobistego lub jego zeskanowaniu, zdecydowanie odmówmy. Możemy powołać się tutaj na artykuł 5. RODO, który mówi między innymi o tym, że dane osobowe muszą być zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach, a także ograniczone do tego, co niezbędne.

Każde naruszenie przepisów przez dany podmiot można też zgłosić do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– Jakiś czas temu urząd poinformował, że od początku zimy skarg dotyczących tego typu działań otrzymał kilkadziesiąt – powiedział Maciej Kawecki.

Dyrektor z Ministerstwa Cyfryzacji przypomina, że nie jest to „błaha sprawa”, ponieważ mający skan lub zdjęcie naszego dowodu osobistego może przy jego użyciu chociażby zaciągnąć pożyczkę.

W takim przypadku to po naszej stronie będzie leżało późniejsze udowodnienie, że nie jesteśmy stroną takiej umowy, która została podpisana bez naszej wiedzy.

Skargi do prezesa UODO w sprawie naruszenia przepisów RODO można kierować w formie elektronicznej lub tradycyjnej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej uodo.gov.pl.

źródło:
Zobacz więcej