RAPORT

Kampania 2020

Nowa strategia obrony przeciwrakietowej USA

System antyrakietowy Patriot (fot. Reuters/Inquam Photos)

Stany Zjednoczone ogłoszą dziś nowe założenia strategii obrony antyrakietowej. Jej celem ma być ochrona USA przed zagrożeniem ze strony Iranu i Korei Północnej oraz odpowiedź na rozwój technologii rakietowych Rosji i Chin. Dokument zostanie przedstawiony podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Pentagonie.

Polska podpisuje umowę na system Patriot

W środę zostanie podpisana umowa na dostawę przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu systemu Wisła -...

zobacz więcej

Nowa strategia obrony przeciwrakietowej USA przewiduje rozszerzenie przez Pentagon tarczy antyrakietowej o przestrzeń kosmiczną. Celem tego kroku ma być szybsze wykrywanie, śledzenie i niszczenie wrogich rakiet.

Wojskowi eksperci mają zbadać możliwość umieszczenia na orbicie sieci zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających nadlatujące rakiety oraz wyrzutni pocisków przechwytujących do ich niszczenia.

Dokument mówi też o konieczności stworzenia nowoczesnych systemów antyrakietowych, które mogłyby zabezpieczyć USA i ich sojuszników przed bronią opracowywaną przez Chiny i Rosję.

W zeszłym roku Władimir Putin zadeklarował, że Rosja jest gotowa do rozmieszczenia pocisków hipersonicznych osiągających 20-krotność prędkości dźwięku i potrafiących omijać obecne systemy obrony przeciwrakietowej.

Stany Zjednoczone dysponują wielowarstwowym systemem obrony przeciwrakietowej. Jednym z jego elementów ma być naziemny kompleks pocisków antybalistycznych w Redzikowie. Miał on zostać oddany do użytku w zeszłym roku, ale Amerykanie poinformowali stronę polską o dwuletnim opóźnieniu w budowie.

źródło:
Zobacz więcej