RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa

Grecki premier w otoczeniu członków swojego gabinetu (fot. Reuters/Alkis Konstantinidis)

Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa. Premiera poparło 151 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Do głosowania doszło po tym, jak Panos Kamenos, lider Niezależnych Greków, wycofał swoją partię z rządzącej koalicji. Były minister obrony zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko porozumieniu ze Skopje w sprawie nazwy „Macedonia”.

W ostatnich latach z Grecji wyemigrowało 360 tys. osób

Od 2010 roku 360 tys. Greków wyemigrowało z ojczyzny – informuje w niedzielę gazeta „Kathimerini”. Grecki ośrodek KEPE, którego wyniki badań...

zobacz więcej

Wotum zaufania dla gabinetu Aleksisa Tsiprasa poparło 145 deputowanych rządzącej lewicowej Syrizy, czterech niezrzeszonych i dwóch z prawicowej partii Niezależni Grecy. Tym samym premier przetarł sobie drogę do ratyfikacji porozumienia ze Skopje.

Na mocy tej umowy w zeszłym tygodniu macedoński parlament przegłosował poprawkę do konstytucji zmieniającą nazwę kraju na Macedonia Północna. W zamian Ateny zobowiązały się nie blokować dłużej wejścia tego kraju do UE i NATO.

Dokument musi jeszcze zatwierdzić grecki parlament, do którego ma on trafić w najbliższych tygodniach.

Premier Aleksis Tsipras oświadczył, że kiedy do tego dojdzie, każdy z 300 deputowanych zagłosuje zgodnie ze swoją świadomością. – Każdy z nas weźmie wtedy na siebie odpowiedzialność przed historią, przed tym, co każdy z nas uważa za patriotyczny obowiązek – podkreślił.

Podczas debaty przed głosowaniem Panos Kamenos oświadczył, że porozumienie ze Skopje miało trafić do parlamentu po wyborach. Podkreślił, że Aleksis Tsipras wiedział, że nie zgodzi się on na nową nazwę dla byłej jugosłowiańskiej republiki zawierającej termin „Macedonia”. Tłumaczył, że porozumienie godzi w narodowe interesy.

Grecy wychodzą na prostą. Pierwszy budżet od lat bez pomocy zagranicznej

Grecja uchwaliła pierwszy od prawie 10 lat budżet bez pomocy zagranicznej. Za jego przyjęciem opowiedziało się 154 z 300 posłów greckiego...

zobacz więcej

Według sondaży także większość Greków sprzeciwia się porozumieniu, uznając je za niekorzystne dla Grecji.

Macedonia to największy region Grecji, a jego mieszkańcy nazywają siebie Macedończykami. Dla Greków starożytna Macedonia stanowi część ich dziedzictwa kulturowego.

Największy ich sprzeciw budzi uznanie macedońskiego języka i macedońskiej narodowości mieszkańców byłej jugosłowiańskiej republiki. Grecy argumentują, że jej teren zamieszkuje ludność pochodzenia słowiańskiego, a język macedoński nie istnieje.

źródło:
Zobacz więcej