Porwano Kanadyjczyka w regionie zagrożonym atakami dżihadystów

W kraju nasiliły się w ostatnich miesiącach ataki islamistów (fot. Reuters.com/Luc Gnago)

Kanadyjczyk został porwany w północnej Burkinie Faso – poinformował minister bezpieczeństwa tego afrykańskiego kraju Clemet Sawadogo. Zwrócił uwagę, że rząd ostrzegał, iż region, w którym obecnie doszło do porwania, jest zagrożony atakami dżihadystów.

Strzały i wybuchy w stolicy Burkina Faso. Jednym z celów ambasada Francji

Seria ataków w stolicy Burkina Faso, Wagadugu. Do strzelaniny doszło w piątek m.in. w ambasadzie Francji i w siedzibie dowództwa sił zbrojnych, w...

zobacz więcej

Według ministra Kanadyjczyka porwało kilkunastu uzbrojonych ludzi na terenie położonej w pobliżu granicy z Nigrem kopalni należącej do firmy Progress Minerals z siedzibą w Vancouver. Rzecznik resortu bezpieczeństwa ujawnił, że porwany to Kirk Woodman, pracownik Progress Minerals.

Sawadogo przypomniał też, że wcześniej w tym miesiącu w Burkinie Faso zaginął Kanadyjczyk i Włoszka.

Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Chrystia Freeland powiedziała dziennikarzom, że rząd wie, iż obywatel Kanady zaginął w Burkinie Faso i podkreśliła, że służby kanadyjskie współpracują w tej sprawie z tamtejszymi władzami.

Burkina Faso: 10 żandarmów zginęło w zasadzce dżihadystów

10 burkińskich żandarmów zginęło w zasadzce, jaką w pobliżu miasta Toeni w północno-zachodniej części kraju przygotowali dżihadyści – poinformowało...

zobacz więcej

Nasilenie ataków

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w Burkinie Faso nasiliły się w ostatnich miesiącach ataki islamistów; w kilku północnych prowincjach od 31 grudnia obowiązuje stan wyjątkowy.

Sytuacja pogorszyła się w ostatnich trzech latach. Dżihadyści powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów w rejonie Sahelu, dokonując wielu zamachów terrorystycznych.

W 2017 r. Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających w regionie Sahelu.

źródło:

Zobacz więcej