Izba Gmin odrzuciła wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła przewagą 19 głosów złożony przez opozycyjną Partię Pracy wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May. Przeciwko propozycji zagłosowało 325 posłów, poparło ją 306 posłów. Oznacza to, że szefowa rządu i jej ministrowie pozostaną na stanowiskach.

Porażka Theresy May. Izba Gmin odrzuciła umowę ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej....

zobacz więcej

Premier May zapowiedziała, że jej rząd odbędzie serię spotkań z przedstawicielami pozostałych partii politycznych w celu wypracowania porozumienia w sprawie warunków wyjścia z UE. Wskazała przy tym, że posłowie mają obowiązek zrealizowania brexitu.

– Ta Izba wyraziła swoje zaufanie dla tego rządu. Jestem gotowa, aby pracować z każdym członkiem tej Izby, aby zadbać o to, że zachowa ona także zaufanie Brytyjczyków - powiedziała szefowa rządu, odnosząc się do podjętej w referendum z 2016 roku decyzji o opuszczeniu Wspólnoty.

May podkreśliła, że pierwsze spotkania zaplanowane są jeszcze na środowy wieczór. Zapowiedziała także, że szerszy plan dalszego działania przedstawi parlamentowi w poniedziałek (21 stycznia).

15 stycznia Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji agłosowało aż 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (przewaga 230 głosów).

Tak wysokiej parlamentarnej porażki urzędującego brytyjskiego premiera nie było od ponad 100 lat. Zaraz po głosowaniu lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn poinformował o złożeniu wniosku o wyrażenie rządowi wotum nieufności.

Debata w tej sprawie rozpoczęła się tuż po środowej, cotygodniowej sesji pytań do premier May i trwała przez pięć godzin.

źródło:

Zobacz więcej