Kongo: Co najmniej 890 osób zginęło w starciach etnicznych

Starcia etniczne doprowadziły do ucieczki 16 tysięcy osób (fot. Giles Clarke/Getty Images.)

Co najmniej 890 osób zginęło w starciach na tle etnicznym, które wybuchły w połowie grudnia na zachodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK) – poinformowały źródła ONZ. Starcia doprowadziły do ucieczki z kraju 16 tys. osób.

DRK: Cztery osoby zginęły w trakcie wyborów prezydenckich

Pierwsze rezultaty niedzielnych wyborów prezydenckich w Demokratycznej Republice Konga będą podane w poniedziałek po południu, a ostateczne wyniki...

zobacz więcej

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka podało w komunikacie, cytując „wiarygodne źródła”, że między 16 a 18 grudnia w czterech wioskach na terytorium okręgu Yumbi w prowincji Mai-Ndombe zginęło co najmniej 890 osób.

Starcia etniczne doprowadziły do ucieczki 16 tys. osób, które przedostały się przez rzekę Kongo do sąsiedniego kraju – Republiki Konga.

Konflikt wybuchł, gdy członkowie plemienia Banunu postanowili pochować jednego ze swych wodzów na obszarze kontrolowanym przez sąsiednie plemię Batende, co spotkało się z jego gwałtownym sprzeciwem.

Wcześniej do starć obu plemion doszło w 2006 i 2011 r.

W wyniku starć spalono co najmniej 465 domów, dwie szkoły podstawowe, ośrodek zdrowia, bazar i biuro komisji wyborczej; splądrowano też liczne sklepy. Doszło także do wielu aktów przemocy przeciwko ludności cywilnej.

Część obserwatorów twierdziła, że do konfliktu przyczyniły się napięcia związane z nadchodzącymi wyborami.

Polacy wybudują dwie wioski dla trędowatych na Madagaskarze

Polacy chcą wybudować na Madagaskarze dwie wioski dla trędowatych. Koszt obu inwestycji to prawie 200 tys. zł. Budowa ruszy na wiosnę i potrwa...

zobacz więcej

„Ważne jest, aby wszystkie te akty przemocy zostały dokładnie i szybko zbadane, a ich sprawcy zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości” – napisała w oświadczeniu wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet.

„Jest konieczne, aby oddać sprawiedliwość ofiarom tych strasznych ataków, ale także by uniknąć nowych zamieszek między społecznościami i aby uporać się z gniewem i poczuciem niesprawiedliwości, które mogłyby doprowadzić do powtarzających się aktów przemocy pomiędzy nimi” – dodała.

Bachelet zaoferowała wsparcie swojego Biura w prowadzeniu dochodzeń w kraju, a także w staraniach, aby zapobiec powtórzeniu się przemocy na taką skalę.

Według źródeł ONZ w starciach ranne zostały 82 osoby, lecz Biuro komisarza ds. Praw Człowieka jest zdania, że realna liczba ofiar jest znacznie większa.

W grudniu w DRK odbyły się pierwsze od siedmiu lat wybory prezydenckie i parlamentarne.

źródło:

Zobacz więcej