Polska wódka ma ogromny potencjał eksportowy

Ok. 20 proc. wódek produkowanych w Polsce jest eksportowana (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Polska wódka jest produktem, który ma ogromny potencjał eksportowy, ponieważ, jak pokazują trendy, konsumenci chętnie sięgają po produkty wysokiej jakości z bogatą historią – przekonywał podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Polska Wódka Andrzej Szumowski.

Kultura, tradycja, sztuka i… wódka. Polskie dziedzictwo „narodowego trunku”. #PolskaToWiecej

Jedyne takie miejsce, gdzie polskim dziedzictwem narodowym okrzyknięto trunek. Trunek, który według znawców pierwszy raz został sporządzony właśnie...

zobacz więcej

Przypomniał, że Stowarzyszenie od lat prowadzi działania edukacyjne na temat historii oraz tradycji polskiego narodowego trunku jakim jest wódka. Podkreślił, że został on doceniony wpisaniem na unijną listę chronionych odznaczeń geograficznych, podobnie jak Scotch Whisky czy francuski Cognac.

Szumowski zauważył, że nie każda wódka produkowana w naszym kraju jest polska. W 2013 r. uchwalono ustawę, która ściśle definiuje, czym jest taki trunek. To alkohol wyprodukowany z polskiego żyta, jęczmienia, owsa, pszenicy, pszenżyta lub zmienników. Cały proces wytwarzania musi odbywać się w Polsce. Według Stowarzyszenia tylko ok. 10 proc. wódki produkowanej w Polsce spełnia te kryteria.

Jak mówił, polska definicja była odpowiedzią na unijną definicję wódki, która może być produkowana z każdego surowca rolniczego (np. marchwi), a to nie ma nic wspólnego ze słowiańską tradycją wytwarzania tego alkoholu.

– Polska Wódka to przede wszystkim odwołanie do 500-letniej tradycji wytwarzania trunku na ziemiach polskich oraz do kunsztu polskich gorzelników – powiedział.

Zdaniem Szumowskiego Polska powinna umacniać wizerunek wódki jako tradycyjnego trunku o kontrolowanej jakości. Ma to duże znaczenie jako wizytówka naszego kraju i taki produkt powinien być intensywnie promowany na świecie.

Polska jest największym producentem wódki w UE

Branża spirytusowa aspiruje, by stać się jedną z lokomotyw polskiej gospodarki. W bardzo dużym stopniu zasila budżet państwa, wspiera rolnictwo, ma...

zobacz więcej

Polska jest pierwszym producentem wódki w UE i czwartym na świecie po Rosji, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie. Jak wskazał Szumowski, Polish Vodka to jedyna, rozpoznawalna, globalna marka polskich produktów, obecnie sprzedawana jest do 90 krajów świata. Jej sprzedaż jest jednak stosunkowo niewielka w porównaniu z oryginalnym koniakiem czy whisky, które w 90 proc. konsumowane są przez odbiorców zagranicznych.

W UE zarejestrowanych jest 246 napojów spirytusowych chronionych odznaczeniem geograficznym. Francja ma ich 53, Portugalia – 11, Grecja – 15, a Polska – trzy. Jest to „Polska Wódka”, Wódka ziołowa z Niziny północnopodlaskiej aromatyzowana ekstraktem z trawy żubrowej (żubrówka) oraz Polish Cherry (wiśniówka).

Około 20 proc. wódek produkowanych w Polsce jest eksportowana. W 2017 r. wartość eksportu wódki wyniosła ponad 153 mln zł. Rocznie branża odprowadza do budżetu podatki w wysokości 12,6 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej