RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poznali się w Krakowie, pobrali się w Panamie. Ślub polskich pielgrzymów na ŚDM

Martyna i Kuba po raz pierwszy spotkali się na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie (fot. FB/ŚDM Panama - Archidiecezja Krakowska)
Martyna i Kuba po raz pierwszy spotkali się na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie (fot. FB/ŚDM Panama - Archidiecezja Krakowska)

Poznali się na ŚDM w Krakowie, wkrótce potem byli już parą. Dlatego nie wyobrażali sobie, by ich ślub mógłby odbyć się gdzie indziej, niż na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży. Uroczystość odbyła się 16 stycznia w Panamie.  

Polska młodzież w Panamie

Pierwsza grupa młodzieży z archidiecezji krakowskiej dotarła do Panamy. Na miejscu została przywitana przez wolontariuszy ŚDM Panama 2019. Młodzież...

zobacz więcej

Martyna i Kuba pochodzą z Trzebini. Przyznają, że zainspirowała ich historia innej pary zakochanych, którzy również poznali się na ŚDM, a potem wzięli ślub w trakcie kolejnego spotkania w Rio de Janeiro.

– Gdy już byliśmy parą, ta historia cały czas chodziła mi po głowie, w końcu zdecydowałem się nią podzielić z Martyną, pamiętam, że było to podczas ŚDM w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową. Martynie pomysł bardzo się spodobał i pomału rozpoczęliśmy przygotowania. Krakowskie ŚDM połączyły nas, a panamskie utrwaliły już na zawsze - zwierza się Kuba.

Wyjazd do Panamy, połączony ze ślubem, wiązał się z wieloma przygotowaniami, w tym formalnościami. Młodzi zdradzają, że pomogli im zaprzyjaźnieni księża, choć wszystkie niezbędne dokumenty udało się skompletować tuż przed wyjazdem. Zadbali również o strój.

- Suknia i garnitur bez większych problemów zmieściły się w naszych walizkach, lecz suknia musiała zostać spakowana w worek próżniowy - wyjaśnia Kuba.

Z uwagi na dużą odległość między Polską i Panamą oraz koszty związane z wyjazdem, świadkami zawarcia małżeństwa nie mogli być rodzice pary młodej.

- Ostatecznie przeżywają ślub bardziej niż my - śmieje się Kuba, a Martyna zaznacza, że jej mama do końca martwiła się o to, jak córce się uda wyprasować suknię i uczesać włosy.

Polska bandera na Światowych Dniach Młodzieży. Dar Młodzieży przypłynie do Panamy

Panama to kolejny i zarazem ostatni etap Rejsu Niepodległości, w którym fregata promuje Polsce w stuleciu odzyskania niepodległości przez nasz...

zobacz więcej

Opowieść o ich związku zaczyna się w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce. - Nie przypuszczaliśmy, że ten czas aż tak bardzo zmieni nasze życie - przyznaje Martyna,która podczas ŚDM 2016 była wolontariuszką parafialną.

– Do naszego dekanatu przyjechała duża grupa pielgrzymów z Paryża. W parafii Kuby zaplanowane było ich powitanie. Początkowo mieliśmy pomagać w zupełnie innych miejscach, a jednak obydwoje trafiliśmy na jedno ze stanowisk do wydawania posiłków dla pielgrzymów. I tam się właśnie poznaliśmy – wspomina Martyna.

Kuba dodaje, że wspólny pobyt na Campus Misericordiae bardzo ich do siebie zbliżył. – Po tym niesamowitym tygodniu zaczęliśmy się coraz częściej spotykać i niedługo później zostaliśmy parą. Żadne z nas nigdy nie było w związku i raczej nic nie zapowiadało zmiany. Aż do Światowych Dni Młodzieży - dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej