65 maltańczyków szuka domu. Sąd odebrał je właścicielce

Zwierzęta były przetrzymywane w ciasnych, brudnych klatkach, bez dostępu do wody i jedzenia (fot. REUTERS/Phil Noble)

Sąd Rejonowy w Kaliszu opublikował na stronie internetowej ogłoszenie w sprawie nieodpłatnego przekazania do adopcji 65 maltańczyków. Zwierzęta odebrano właścicielce hodowli psów rasowych, skazanej za znęcanie się nad nimi.

„Pumbie zmarzły uszka”. GOPR-owcy zwieźli ze Śnieżki Szpilkę z psem

Bokser Artur Szpilka poinformował, że wezwał ratowników górskich do schroniska w Karkonoszach, żeby ewakuowali jego psa. – Pumba poszedłby sam,...

zobacz więcej

Sędzia Joanna Urbańska-Czarnasiak informuje, że Skarb Państwa, czyli Sąd Rejonowy w Kaliszu, jest właścicielem 65 psów rasy maltańczyk/hawańczyk.

Zwierzęta – jak podano w ogłoszeniu na stronie internetowej sądu – mogą zostać nieodpłatnie przekazane osobom, „które zapewnią im właściwą opiekę”.

Sąd Rejonowy w Kaliszu wyrokiem z kwietnia 2018 r. odebrał psy właścicielce hodowli w Aleksandrii w powiecie kaliskim, którą skazał za znęcanie się nad nimi.

42-letnią kobietę skazano na siedem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, przepadek na rzecz Skarbu Państwa 105 psów, zakaz posiadania zwierząt i prowadzenia hodowli zwierząt na 10 lat.

Zwierzęta były przetrzymywane w ciasnych, brudnych klatkach, bez dostępu do wody i jedzenia.

– Anna M. przez wiele miesięcy znęcała się nad psami różnych ras przez narażanie ich na utratę zdrowia i życia, w wyniku rażącego niechlujstwa i zaniedbania – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Pies wywąchał w skrytkach przestępców prawie 2 mln w gotówce

Celniczy pies doprowadził do skrytek gangu, który przemycał podróbki. Przechwycono prawie 2 mln zł. – To rekordowe przejęcie gotówki – mówi...

zobacz więcej

Sprawa wyszła na jaw w marcu 2017 r. po interwencji kaliskiego stowarzyszenia Help Animals. W wyniku kontroli na miejscu znaleziono 105 psów, głównie maltańczyków i hawańczyków.

– Ciężarne suki przebywały w bardzo ciasnych króliczych klatkach, jedna na drugiej, przez co nie mogły się poruszać. Miały odparzenia, pchły i pozlepianą sierść. Szczenięta nie miały bud, były wystawione na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażały ich zdrowiu i życiu – zeznawała podczas procesu Anna Małecka ze stowarzyszenia „Help Animals” w Kaliszu.

Osoby chętne do adopcji psów mogą zgłaszać się bezpośrednio w kaliskim sądzie w pokoju nr 130 lub telefonicznie pod numerem 62-76-57-888.

Obecnie zwierzęta przebywają w schronisku w Wojtyszkach w gminie Brąszewice w woj. łódzkim.

źródło:

Zobacz więcej