Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kraje UE uzgodniły objęcie sankcjami oficerów GRU

Uroczystości z okazji 100.lecia GRU w listopadzie 2018r. (fot. Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin via REUTERS)

Ambasadorowie krajów UE uzgodnili objęcie sankcjami czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, w tym dwóch, którzy podejrzani są o zorganizowanie ataku na Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury – poinformował unijny dyplomata.

Atak na Skripala. Ujawniono tożsamość dwóch podejrzanych. „To oficerowie GRU”

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala zostali...

zobacz więcej

Sankcje powinny zostać ostatecznie zatwierdzone przez unijnych ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek i będą pierwsze w ramach nowego unijnego reżimu sankcyjnego związanego z użyciem broni chemicznej. Nowe regulacje ułatwiające nakładanie takich restrykcji uzgodniły pod koniec ubiegłego roku państwa członkowskie.

W marcu 2018 r. w Salisbury doszło do próby otrucia bojowym środkiem trującym nowiczok byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki. Zdaniem władz w Londynie próby zabójstwa dokonali oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego, którzy musieli działać za przyzwoleniem władz Rosji, czemu Moskwa zaprzecza.

Podejrzewani o próbę otrucia są: Aleksandr Miszkin (alias Aleksandr Pietrow) i Anatolij Czepiga (Rusłan Boszyrow).

Zamach wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia w marcu ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym z USA i większości krajów UE.

Rosja zareagowała analogicznymi krokami, wydalając kilkudziesięciu dyplomatów reprezentujących wiele krajów.

źródło:

Zobacz więcej