Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Równolatka Niepodległej uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Maria Pągowska (P) otrzymała 16 bm. z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna (L) "Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości" przyznawany przez Prezesa Rady Ministrów (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Urodzona w 1918 r. Maria Pągowska z Mrowina została uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przyznane jej przez premiera odznaczenie wręczył wojewoda wielkopolski.

„Węgrowskie drogi do niepodległości”. Niezwykły album

Album „Węgrowskie drogi do niepodległości” jest unikatową publikacją zawierającą opracowanie historii powiatu w kontekście budowania struktur...

zobacz więcej

Wojewoda Zbigniew Hoffmann odwiedził uhonorowaną w jej miejscu zamieszkania. Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to okolicznościowa odznaka, ustanowiona na pamiątkę odrodzenia Polski.

Maria Pągowska pochodzi z rodziny ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej i została sanitariuszką w 120 Pułku Piechoty 106 Dywizji Piechoty AK w Rejonowym Inspektoracie AK „Michał-Maria”, obejmującym Miechów, Pińczów i Olkusz. W czasie Republiki Pińczowskiej (lipiec/sierpień 1944) była współorganizatorką szpitala polowego w Kazimierzy Wielkiej.

W 1945 r. wróciła do Wielkopolski. Studiowała od roku 1936 z przerwą wojenną, uzyskując w 1951 r. tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych.

Po wojnie współorganizowała od podstaw Centralę Odzieżową i Tekstylną w Poznaniu, była kwestorem Politechniki Poznańskiej. Jest założycielką Stowarzyszenia Księgowych. W 2004 r. otrzymała stopień porucznika.

„Aktor Pana Boga”. Dokument o Franciszku Pieczce w TVP Kultura

Dokument „Aktor Pana Boga” o jednym z najznakomitszych polskich aktorów Franciszku Pieczce zostanie wyemitowany 18 stycznia, w 91. urodziny...

zobacz więcej

Jest potomkinią Wojciecha Trąmpczyńskiego – marszałka Sejmu i Senatu. Ojciec odznaczonej – Stanisław Pągowski - był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy.

Jak podkreślała Maria Pągowska, jej zaangażowanie społeczne i pracowitość to wynik patriotycznego wychowania, które odebrała w domu rodzinnym.

Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na rzecz odzyskania niepodległości i za aktywność zawodową. Pytana o receptę na tak dobrą kondycję w podeszłym wieku, powiedziała, że „unika lekarzy i lekarstw”.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to okolicznościowa odznaka ustanowiona na pamiątkę odrodzenia Polski. Przyznaje ją premier.

Na medalu widnieje orzeł w koronie. Wokół niego umieszczono wizerunki współtwórców polskiej niepodległości: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Hallera.

Na odwrocie widnieje napis „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i Wy”, a także wizerunek Legionów Polskich.

źródło:

Zobacz więcej