Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

100 lat temu Paderewski utworzył rząd

Zdaniem historyka utworzenie 16 stycznia 1919 r. rządu pod przewodnictwem Ignacego Jana Paderewskiego jest bardzo ważnym, a stosunkowo mało znanym faktem(fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

16 stycznia 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał Ignacego Jana Paderewskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów oraz jednocześnie ministra spraw zagranicznych i delegata polskiego na konferencję pokojową w Paryżu. W imieniu Polski 28 czerwca 1919 r. Paderewski złożył podpis pod Traktatem Wersalskim.

Niech żyje Polska! „Niepodległościowy Raj Konny” dla osób z niepełnosprawnością

Podwarszawska gmina Jabłonna wspólnie z Fundacją „Dzielna Matka” uczciły 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, organizując rajd konny...

zobacz więcej

– Rząd I.J. Paderewskiego był pierwszym po I wojnie uznanym na arenie międzynarodowej. Połączył także dwa funkcjonujące wcześniej ośrodki władzy – w Warszawie i w Paryżu – ocenił historyk Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Zdaniem historyka utworzenie 16 stycznia 1919 r. rządu pod przewodnictwem Ignacego Jana Paderewskiego jest bardzo ważnym, a stosunkowo mało znanym faktem.

– To pierwszy rząd, który został uznany przez zwycięskie państwa Ententy. Dwa poprzednie powstałe po I wojnie rządy, czyli Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego nie były uznawane, ponieważ funkcjonowały wówczas w pewnym sensie dwa ośrodki władzy. Jednym był Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i rząd w Warszawie, drugim – paryski Komitet Narodowy Polski uznawany za przedstawicielstwo narodu polskiego przez państwa zachodnie – powiedział kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jan Engelgard.

– Ta dwoistość powodowała niejasną sytuację również na arenie międzynarodowej. Np. rząd Moraczewskiego był do pewnego okresu uznawany wyłącznie przez Niemcy. Było to spore niebezpieczeństwo, ponieważ zbliżała się konferencja pokojowa i Polska mogła być przez to zaliczona do państw przegranych w wojnie, jak np. Bułgaria jako sojusznik Niemiec – dodał historyk.

Równolatka Niepodległej uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Urodzona w 1918 r. Maria Pągowska z Mrowina została uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przyznane jej przez premiera...

zobacz więcej

– Dlatego porozumienie między tymi dwoma ośrodkami było pilne, by to niebezpieczeństwo oddalić. I Paderewski stał się swoistym łącznikiem między Paryżem a Warszawą. Jego przyjazd na początku stycznia do stolicy został entuzjastycznie przyjęty. Kierowany przez niego rząd miał się stać ogólnonarodowym, zrzeszającym wszystkie siły polityczne – wyjaśnił Engelgard.

W jego ocenie powstanie rządu Paderewskiego było pewnym przełomem, głównie międzynarodowym, ale również na arenie wewnętrznej.

– Za tym poszło uznanie Polski jako państwa sprzymierzonego z koalicją przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, co miało olbrzymie znaczenie dla naszej pozycji międzynarodowej wobec konferencji pokojowej w Paryżu, która zaczęła się w drugiej połowie stycznia 1919 r. Czyli jej początek zbiegł się z powołanie rządu Paderewskiego. Zresztą sam Paderewski był znany i dobrze oceniany w państwach zachodnich, co również poprawiło naszą sytuację – powiedział Engelgard.

Zdaniem historyka utworzenie 16 stycznia 1919 r. rządu pod przewodnictwem Ignacego Jana Paderewskiego jest bardzo ważnym, a stosunkowo mało znanym faktem.

źródło:

Zobacz więcej