Schetyna: nienawiść, która odebrała Ci życie, nie zniszczy tego, co zbudowałeś

– Żegnamy dziś naszego kolegę, przyjaciela Pawła Adamowicza – powiedział Grzegorz Schetyna przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas rozpoczynającego się posiedzenia Sejmu. – Pawła zabiła nienawiść, nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana – podkreślił.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w sobotę w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W południe tego dnia zostanie odprawiona msza święta pogrzebowa -...

zobacz więcej

Paweł Adamowicz był człowiekiem wielkiego charakteru, był bardzo odważny, nie bał się walki, ale chciał też budować i to robił, swe życie poświęcił ukochanemu Gdańskowi.

– To właśnie Gdańsk stał się inny dzięki Pawłowi. On jako pierwszy z nas zaangażował się w samorząd, w lokalną władzę i zrobił to w wielki sposób, w wielkim stylu – podkreślił.

– Pawła zabiła nienawiść, nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana. Nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który z tysiącami Gdańsczan budował swoje wielkie, wolne dumne miasto – powiedział Schetyna.


Prezydent i premier łączą się w żalu i modlitwie z najbliższymi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Jak dodał, była to nienawiść, która „była przeciwko człowiekowi, który razem z milionami Polaków tak mocno angażaował się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy”. – To właśnie wtedy, w niedzielę wieczorem, kiedy Paweł, tak jak my wszyscy, wypuszczał Światełko do nieba (…) wtedy powiedział: „to jest cudowny czas dzielenia się dobrem”.

– Zanim to światło do nieba dotarło, dotarła do niego także jego dusza – powiedział lider PO.

– I zawsze to będziemy pamiętać, bo chcę Ci teraz Pawle obiecać, w imieniu przyjaciół, koleżanek, kolegów z Platformy Obywatelskiej, nas wszystkich, że będziemy o tym pamiętać, że ta nienawiść, która odebrała Ci życie, nie zniszczy tego wszystkiego co zbudowałeś. Nie zniszczy miłości do wolnej Polski, nie zniszczy twojego Gdańska, nie zniszczy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; tych wszystkich rzeczy, którym poświęciłeś swoje życie, i za które swoje życie oddałeś - powiedział Schetyna i poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci prezydenta Gdańska.Morderstwo podczas finału WOŚP

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydenta Gdańska przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Sprawca zamachu usłyszał zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie; nie przyznał się do popełnienia przestępstwa. Został aresztowany.

Parlament Europejski uczcił pamięć Pawła Adamowicza

źródło:
Zobacz więcej