Premier: konferencja Atlantic Council umożliwi rozwój firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Atlantic Council (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Wierzę, że konferencja Atlantic Council umożliwi dalszy rozwój polskich i amerykańskich firm, które specjalizują się w bezpieczeństwie cybernetycznym – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia polsko amerykańskiej konferencji dot. cyberbezpieczeństwa.

Szef rządu w przemówieniu rozpoczynającym dwudniową polsko–amerykańską konferencję na rzecz cyberbezpieczeństwa organizowaną przez Atlantic Council w Warszawie podkreślił, duże znaczenie rozwoju współpracy w rozwoju cyberbezpieczeństwa.

– Chcemy rozmawiać, o tym jak zapewnić i zabezpieczyć czwartą rewolucję przemysłową, ale to spotkanie podkreśla również proces transformacji cyfrowej Polski i nasz program odpowiedzialnego rozwoju – oświadczył premier.

Morawiecki wyraził nadzieję, że konferencja Atlantic Council „przeistoczy się w długoterminową współpracę i w sposób konsekwentny umożliwi dalszy rozwój polskich i amerykańskich firm, które specjalizują się w szeroko rozumianym bezpieczeństwie cybernetycznym”.

– Jestem przekonany, że nasza specjalność narodowa, czyli sektor IT, umożliwi polskim firmom, aby poszerzyły skalę swojej działalności w szczególności na skalę globalną – dodał premier.


Polsko-amerykańska konferencja na rzecz cyberbezpieczeństwa

„Żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z kwestią cyberbezpieczeństwa w pojedynkę”

Morawiecki stwierdził, że „cyberbezpieczeństwo jest bardzo złożonym ekosystemem”, a żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z tym zagadnieniem w pojedynkę, a na pewno nie w izolacji.

– Świat jest teraz połączony ze sobą o wiele bardziej, niż kiedykolwiek w przeszłości. Jeżeli zostanie odkryta jakaś słabość naszego partnera, to jest to słabość nas wszystkich. Bez polityki cyberbezpieczeństwa byłoby tak, jakbyśmy nie mieli w ogóle armii. Nowoczesne kraje niepodległe nie mogą ignorować i nie widzieć tego problemu – mówił szef rządu.


– Apeluję do państwa, waszych polityków i liderów, aby wydawać więcej pieniędzy na sektor cyberbezpieczeństwa, na tzw. cyberżołnierzy, aby chronić nasz internet – zaznaczył. –Nasi wrogowie na pewno nie będą czekać. Nasi wrogowie zbroją się nawet teraz i tylko odpowiedź kolektywna pozwoli na odparcie ataku i tylko taka, która będzie zdecydowana – dodał.

Premier stwierdził, że aby nasze narody i gospodarki były bezpieczne, sektor cyberbezpieczeństwa musi być przez nas kontrolowany, żeby nie był kontrolowany przez naszych wrogów. – Jestem przekonany, że to nam się uda – dodał.

Podczas konferencji Atlantic Council uczestnicy będą podejmować m.in. kwestie dotyczące transformacji cyfrowej w Polsce, roli innowacji, walki z dezinformacją, technologii chmurowych, ochrony infrastruktury krytycznej i edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Eksperci zajmą się zagadnieniami w trzech obszarach: polityki, innowacji i przywództwa w sektorze prywatnym.(PAP)

źródło:

Zobacz więcej