Fałszowali złom dostarczany KGHM. CBA zatrzymało 6 osób

Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych (fot. Materiały prasowe)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób, które miały fałszować złom miedziowy dostarczany KGHM Polska Miedź – dowiedziała się PAP. Działanie grupy miało doprowadzić do 4 mln zł strat firmy.

Fałszowali dokumenty i wyłudzali miliony. CBA zatrzymało kolejną osobę

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT. Grupa przy fikcyjnym obrocie m.in....

zobacz więcej

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali agenci z lubelskiej delegatury CBA w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki usłyszą zarzuty po przewiezieniu ich do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Sześciu zatrzymanych to przedsiębiorcy oraz pracownicy Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA – dowiedziała się PAP. Pracownicy opłacani łapówkami przez biznesmenów mieli podmieniać próbki i preparować analizy jakościowe skupowanego złomu, przez co firmom wypłacano wyższe kwoty za jego sprzedaż.

Straty KGHM wyniosły co najmniej 4 mln zł zapłacone za wióry i granulat, w którym po fałszowanych badaniach wykazywano wyższy udział procentowy miedzi. Takie fałszerstwa miały być dokonywane przynajmniej przez osiem miesięcy w 2017 r. – wynika z ustaleń śledczych.

Brodowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że działania wobec zatrzymanych to efekt własnego śledztwa lubelskich agentów CBA.

KGHM Polska Miedź SA zadeklarowało, że będzie w pełni współpracować z organami państwa w celu wyjaśnienia nieprawidłowości, do jakich doszło na szkodę firmy w dwu przedsiębiorstwach Grupy.

Udawali funkcjonariuszy CBA i wyłudzali pieniądze. Zatrzymało ich... CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób, które ze spółek Skarbu Państwa wyłudziły co najmniej kilka milionów złotych. Zatrzymani...

zobacz więcej

Grupa zapewniła, że z „pełną determinacją i konsekwencją będziemy dążyć do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji, które mogą być niezgodne z polskim prawem oraz etyką biznesu”.

W komunikacie podkreślono, że w ostatnich miesiącach zarząd miedziowej spółki giełdowej wdrożył system przeciwdziałania stratom w Grupie. W październiku 2018 r. powołano pełnomocników ds. etyki i antykorupcji, do których należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach korupcyjnych oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu etyki.

Wydział etyki i procedur antykorupcyjnych Grupy odpowiada za stosowanie we wszystkich podmiotach KGHM polityki antykorupcyjnej. W całej grupie wdrażany jest też system antykorupcyjny oparty o normę ISO 37001 – zapewniono w oświadczeniu.

Spółka buduje globalny system powiadamiania o nieprawidłowościach, który ma zapewnić anonimowość zgłaszającym je pracownikom oraz właściwy nadzór nad polityką antykorupcyjną. KGHM deklaruje też, że promuje wśród pracowników uczciwą postawę, nie tylko na poziomie zawodowym, ale także prywatnym.

„Na bieżąco weryfikowana jest także zgodność regulacji wewnętrznych z prawem polskim oraz międzynarodowym we wszystkich obszarach naszej działalności, bez względu na miejsce prowadzenia biznesu” – zapewniły władze Grupy.

źródło:

Zobacz więcej