Raport

Epidemia koronawirusa

Mróz, śnieg i oblodzenie. Zima w natarciu

IMGW wydał ostrzeżenia (fot. EPA/PAP)

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami oraz intensywnymi opadami śniegu na południu Polski.

Śnieżyce na południu Polski. Osiedla na Żywiecczyźnie odcięte od świata

Do wyżej położonych osiedla w gminach Rajcza i Ujsoły na Żywiecczyźnie nie można dojechać samochodem. To efekt śnieżyc, jakie nawiedziły tę część...

zobacz więcej

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed powodującymi gołoledź marznącymi opadami IMGW wydał dla południowej części województw podkarpackiego i małopolskiego.

Na tym terenie meteorolodzy ostrzegają również przed intensywnymi opadami śniegu, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm oraz zawiejami i zamieciami powodowanymi przez wiatr osiągający w porywach do 60 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza natomiast, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz - podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia - stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne; w czterech województwach jazdę utrudnia lokalna śliskość. W całym kraju - z wyjątkiem Pomorza - pada deszcz lub deszcz ze śniegiem – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak podała GDDKiA, na sieci dróg krajowych pracuje 578 pojazdów do zimowego utrzymania. Lokalna śliskość występuje na niektórych drogach województw: warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, małopolskiego i dolnośląskiego.

Opady deszczu lub deszczu ze śniegiem występują na terenie całego kraju, z wyjątkiem Pomorza.

źródło:

Zobacz więcej